Evre 5 kronik böbrek hastalığı tanısı alan olgularda KLF5 ve mir-145-5P ekspresyon düzeylerinin sarkopeni ve preaterosklerotik belirteçlerle ilişkisinin incelenmesi
Determination of the relationship of KLF5 and mir-145-5P expression with sarcopenia and preaterosclerotic markers in stage 5 chronic kidney disease
  1. Tez No: 859975
  2. Yazar: HANDE NUR CESUR BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. HALİL GÜRHAN KARABULUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ GÖKPINAR İLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Sarkopeni, Avrupa Yaşlılarda Sarkopeni Çalışma Grubuna (EWGSOP) göre fiziksel engellilik, hayat kalitesinde düşme ve ölüm gibi riskler taşıyan, iskelet kas kütlesinin ve fonksiyonunun ilerleyici ve jeneralize kaybı ile karakterize bir sendrom olarak tanımlanmıştır. Sarkopeninin, kronik hemodiyaliz hastalarında yaşam kalitesini düşürmenin yanında kardiyovasküler komplikasyonları ve bu komplikasyonlara bağlı mortalite oranlarını arttırdığı gözlenmiştir. Kardiyovasküler hastalıklar kronik hemodiyaliz hastalarının başta gelen ölüm nedenlerinden birisidir. Kronik hemodiyaliz hastalarında sarkopeninin erken saptanması, bu hastalarda gelecekte oluşabilecek kardiyovasküler olay riskini öngörüp erken müdahale etme açısından oldukça önemlidir. Sarkopeni etyolojisi multifaktöriyel olup, altında yatan genetik sebepler net olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. KLF5 (Kruppel-like factor 5) geninin sarkopeni ile ilişkili olduğu, aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklar için bir biyobelirteç ve terapötik hedef olabileceği bildirilmiştir. Ayrıca miR-145-5p'nin hedef geni olan KLF5 üzerinden VSMC farklılaşması için ana denetleyici olarak önemli bir rol oynadığı ve ateroskleroz patogenezine katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda, evre 5 kronik böbrek hastalığı tanısı olan hastalarda KLF5 ve miR-145- 5p ekspresyon düzeylerinin sarkopeni, preaterosklerotik belirteçler ve mortalite ve/veya kardiyovasküler olay ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kapsamında, sarkopeni saptanan 27 ve sarkopenisi olmayan 22 hemodiyaliz hastasına ait periferik kan mononükleer hücre (PBMC) örneklerinden miR-145-5p ve KLF5 ekspresyon düzeyleri real-time PCR yöntemiyle incelenmiştir. Sarkopenisi olan olgular ile olmayan olgular arasındaki ekspresyon düzeylerinin farkı, göreceli kantitasyon yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen ekspresyon düzeyleri sarkopeni, preaterosklerotik belirteçler ve mortalite ve/veya kardiyovasküler olaya göre oluşturulan gruplarda incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızın sonucunda, sarkopenisi olan KBH hastaları içerisinde mortalite ve/veya kardiyovasküler olay yaşayanların KLF5 ekspresyon düzeyinin anlamlı şekilde yüksek olduğu gösterilmiştir. Sonuç: Bu çalışmanın, kronik böbrek yetmezliği bulunan hastalarda gelişecek olası sarkopeni ve buna bağlı gözlenebilecek kardiyovasküler olayların erken tanı ve tedavisine yönelik yapılacak çalışmalara öncülük edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) defines sarcopenia as a syndrome characterized by progressive and generalized loss of skeletal muscle mass and strength with a risk of adverse outcomes such as physical disability, poor quality of life and death. Sarcopenia has been observed to decrease the quality of life in chronic hemodialysis patients, as well as to increase cardiovascular complications and related mortality rates. Cardiovascular diseases are the major cause of morbidity and mortality in patients with end-stage renal disease on hemodialysis. Early detection of sarcopenia in chronic hemodialysis patients is very important for predicting the risk of cardiovascular events in these patients, for early intervention and prevention. The etiology of sarcopenia is multifactorial, and the underlying genetic causes have not been clearly revealed. It has been reported that the KLF5 gene is associated with sarcopenia and may also be a biomarker and therapeutic target for cardiovascular diseases. Additionally, it has been reported that miR-145-5p plays a significant role as a key regulator via its target gene KLF5 in vascular smooth muscle cell (VSMC) differentiation and contributes to the pathogenesis of atherosclerosis. In our study, we aimed to investigate the association of KLF5 and miR-145-5p expression levels with sarcopenia, preatherosclerotic markers, and mortality and/or cardiovascular events in patients diagnosed with stage 5 chronic kidney disease. Materials and Methods: In our study, the expression levels of miR-145-5p and KLF5 were examined using real-time PCR in peripheral blood mononuclear cell (PBMC) samples from 27 hemodialysis patients with sarcopenia and 22 patients without sarcopenia. The difference in the expression levels obtained between cases with sarcopenia and those without sarcopenia were examined using the relative quantification method. The obtained expression levels were analyzed in between groups formed according to the presence of sarcopenia, preatherosclerotic markers, and cardiovascular events and/or mortality. Results: As a conclusion, a statistically significant increase in the expression level of KLF5 was shown in sarcopenic patient group with mortality and/or cardiovascular events. Conclusions: We predict that this study will lead the way for the early diagnosis and treatment of possible sarcopenia and cardiovascular events that may develop in patients with chronic renal failure.