Konum tabanlı artırılmış gerçeklik uygulamalarında kullanıcı arayüz tasarımı
User interface design in location based augmented reality applications
- Tez No: 860075
- Danışmanlar: PROF. BANU İNANÇ UYAN DUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Artırılmış Gerçeklik teknolojisi, gerçek dünyayı sanal nesnelerle bütünleştirerek etkileşimli deneyimler oluşturur. İnternetin ve teknolojik cihazların evrimi, artırılmış gerçekliğin kullanım alanlarını genişletmiştir. Eğlence, eğitim, oyun, pazarlama, endüstri, sağlık gibi birçok alanda kullanılan bu teknoloji, yenilikçi ve etkileşimli deneyimler sunmaktadır. Artırılmış gerçeklik, uygulama alanlarında kullanılacak teknolojilere göre sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmada yer alan konum tabanlı artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanıcının fiziksel konum verilerine bağlı olarak kullanıcıların etkileşimli bir şekilde çevreyi deneyimlemesini sağlamaktadır. Ayrıca tez kapsamında Artırılmış Gerçeklik, Konum Tabanlı Artırılmış Gerçeklik gibi kavram ve teknolojilerin detaylı olarak açıklanması konunun anlaşılması için etkili olmuştur. Artırılmış gerçeklik, kullanıcıların belirli noktalara giderek sosyalleşmelerini, çevrelerini keşfetmelerini ve yönlendirmelerini kolaylaştırarak, konumlarına dair bilgiler sağlar. Günümüzde konum teknolojilerinin gelişimiyle oyun, pazarlama, endüstri, eğitim, turizm, navigasyon, askeri gibi birçok alanda yaygınlaşmıştır. Oluşturulan konum tabanlı artırılmış gerçeklik uygulamalarında kullanıcıların verimli bir deneyim yaşaması için kullanıcı arayüz tasarımı büyük önem taşımaktadır. Konum tabanlı artırılmış gerçeklik uygulamalarında kullanıcı arayüzü tasarlanırken basit, işlevsel ve anlaşılır olmalıdır. Ayrıca artırılmış gerçeklik arayüz tasarımları içeriğe ve konuma göre değişkenlik göstermektedir. Bu tezin amacı, mevcut konum tabanlı artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanıcı arayüzlerinin incelenmesi ve bu doğrultuda içeriğe uygun, verimli bir arayüz tasarlamaktır. Bu amaç doğrultusunda literatür ve örnekler incelenmiş, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi için Adobe Aero Geospatial Creator programında konum tabanlı artırılmış gerçeklik uygulaması oluşturulmuştur. Uygulama, müze mimarisini ve koleksiyonunu üç boyutlu bir algı ve etkileşimli illüstrasyonlarla zenginleştirerek tasarlanmıştır. Bu tasarım, kullanıcıların müze hakkında bilgilendirilmesini sağlarken, sanal ve gerçek dünya arasındaki etkileşimi güçlendirir.
Özet (Çeviri)
The Augmented Reality technology integrates the real world with virtual objects to create interactive experiences. The evolution of the internet and technological devices has expanded the usage areas of augmented reality. This technology, used in many fields such as entertainment, education, gaming, marketing, industry, and healthcare, offers innovative and interactive experiences. Augmented reality is classified based on the technologies to be used in its application areas. The location-based augmented reality technology, included in this classification, enables users to interactively experience their surroundings based on their physical location data. Additionally, within the scope of the thesis, detailed explanations of concepts and technologies such as Augmented Reality and Location-Based Augmented Reality have proven effective for understanding the subject. Augmented reality facilitates users in socializing, exploring their environments, and providing guidance by offering information about their locations. In today's world, with the development of location technologies, it has become widespread in various fields such as gaming, marketing, industry, education, tourism, navigation, and military. In created location-based augmented reality applications, user interface design is of great importance for users to have an efficient experience. When designing the user interface for location-based augmented reality applications, it should be simple, functional, and understandable. Additionally, augmented reality interface designs may vary depending on content and location. The aim of this thesis is to examine existing location-based augmented reality technology user interfaces and design an efficient interface tailored to the content. In line with this objective, literature and examples have been reviewed, and a location-based augmented reality application has been created for the Istanbul Painting and Sculpture Museum using the Adobe Aero Geospatial Creator program. The application enriches the museum's architecture and collection with three-dimensional perception and interactive illustrations, enhancing the interaction between users and the museum while providing information about the museum in the virtual and real worlds