Petrokimyasal ürünlerde dış ticaret politikası savunma araçlarının etkin kullanım analizi ve uygun koşullar altında anti-damping başvuru koşulları
Analysis of the effective use of foreign trade policy defence tools in petrochemical products and anti-dumping application conditions under appropriate conditions
- Tez No: 860226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDENUR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye, dış ticaret politikası savunma araçlarının etkin kullanıldığı bir ülkedir. Birçok sektörde yerli üreticinin haksız rekabetten korunması için savunma araçları kullanılmakta olup, bu kapsamda hazırlanmış başvuru dosyaları karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki talebin büyük ölçekte ithalat yoluyla karşılandığı petrokimyasal ürünlerde dış ticaret politikası savunma araçlarının etkin kullanımı ele alınacaktır. Türk dış ticareti için büyük bir hacim oluşturan kimya sektörü altındaki petrokimya sektöründe talebi karşılayan yerli üretici sayısının yetersiz olması dış ticaret politikası savunma araçlarına ihtiyacı da artırmaktadır. Bu çalışmada dış ticaretin tarihsel gelişimi ele alınarak tarihsel olarak yaşanan değişimler incelenecektir. İnsanlığın ticari faaliyetlere ilk başladığı dönemlerde takas yoluyla kısıtlı bölgelerde yapılan dış ticaret, günümüzde tüm dünyaya her tür ürün ticaretinin yapıldığı boyuta ulaşmıştır. Ardından petrokimyasal ürünlerde dünyada öncü olan ülkelerin yapmış olduğu üretimlerle dış ticarete olan etkisi değerlendirilecek ve dünyadaki ürün talebi çerçevesinde savunma araçlarının kullanımı incelenecektir. Son olarak petrokimyasal ürünler için ön plana çıkan dış ticaret politikası savunma aracı olan anti-dampingin etkin kullanımı belirtilecektir. Bu kapsamda anti-damping başvuru koşullarının da detaylı olarak mercek altına alınması sonrasında, Türkiye'de tek entegre yerli üretici olan şirket tarafından açılan anti-damping başvuru dosyası örneği üzerine finansal değerlendirmeler yapılacak dampingin hesaplamaları üzerine değerlendirmelerde bulunulacaktır. Türkiye'de pek örneği olmayan bu vaka çalışması üzerinden literatür ve uygulamaya katkı bulunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Türkiye is a country where defensive trade policy instruments are effectively used. In many sectors, defensive instruments are used to protect domestic producers from unfair competition, and petitions prepared in this context have been found. This study discusses the effective use of foreign trade defense instruments in petrochemical products, where demand in Türkiye is largely met by imports. The insufficient number of domestic producers to meet the demand in the petrochemical sector within the chemical sector, which represents a large volume for Turkish foreign trade, increases the need for foreign trade defense instruments. This study discusses the historical development of foreign trade and analyses the historical changes. Foreign trade, which in the early days of mankind's commercial activities was carried out in limited regions through barter, has now reached a dimension where all kinds of products are traded all over the world. Then, the production of petrochemical products by the world's leading countries and its impact on foreign trade will be assessed, and the use of defense instruments in the context of global product demand will be examined. Finally, the effective use of anti-dumping, which is a prominent foreign trade defense tool for petrochemical products, is explained. In this context, after a detailed analysis of the conditions for the application of anti-dumping, financial evaluations of the anti-dumping application file of the only integrated domestic producer in Türkiye and evaluations of the dumping calculations will be made. The aim is to contribute to the literature and practice through this case study, of which there are not many examples in Türkiye.