Hemen hemen supra b–süreklilik ve supra strong β--açik kümeler
Almost supra b-continuity and supra strong β-- open sets
  1. Tez No: 860616
  2. Yazar: FATMA TALAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KESKİN KAYMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Tez, üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; supra topolojik uzaylarla ilgili temel bilgileri içermektedir. Böylece; diğer bölümler için gerekli alt yapı oluşturulacaktır. İkinci bölüm; supra topoloji kavramından daha genel ideal supra topoloji kavramı ile ilgilidir. Ayrıca; temel düzeyde bu kavrama ait gerekli tüm kavram ve ifadeler de bulunmaktadır. Üstelik; anlaşılabilirlik açısından örnekleri de barındırmaktadır. Son bölüm; iki kısımdan oluşur. İlki, supra b-açık kümeler yardımıyla tanımlanan hemen hemen sürekli fonksiyon ve bu fonksiyonun özelliklerini içermektedir. İkincisi ise; ideal supra topolojik uzaylarda tanımladığımız ve özelliklerini incelediğimiz supra strong β--açık küme kavramı ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of three main components. First part; it contains basic information about supra topological spaces. Like this; necessary infrastructure will be created for other sections. Second part; It is related to the more general concept of ideal supra topology than the concept of supra topology. Moreover; at the basic level, there are all necessary concepts and expressions of this concept. Besides; it also includes examples for clarity. Last part; consists of two parts. The first includes the almost continuous function and its properties defined with the help of supra b-open sets. The second is; It is related to the concept of supra strong β--open set, which we define in ideal supra topological spaces and examine its properties.