Aşındırma ve rezerve baskı stillerinin selülojik tekstillerdeki görsel etkileri
The Visual effects of discharge and resist printing styles on sellulosic textiles have been intestigated
- Tez No: 86068
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE UYGUR, Y.DOÇ.DR. ÖZCAN UZKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Bu tezde; aşındırma ve rezerve baskı stillerinin selülozik tekstiller üzerindeki görsel etkileri araştırılmıştır. Dünya tekstil baskı ve boyamacılığında uygulanan bu baskı stilleri“aşındırma baskı stili”,“rezerve baskı stili”,“aşındırma/rezerve baskı stili”ve“yakma baskı stili”başlıkları altında teorik olarak derlenmiştir. Ayrıca bu baskı stilleri kullanılan boyarmaddelere göre sınıflandırılmış olup, uygulamalarının yapılabilmesi için gerekli olan baskı reçeteleri ve baskı süreçleri verilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda, görsel etkiler oluşturmak amacıyla güncelliğini korumakta olanlar veya henüz araştırma safhasında olduğu halde uygulama olanağı bulunanlar ile örnek çalışmalar yapılmıştır. İncelemeler sırasında ülkemiz tekstil endüstrisinde koyu zeminler üzerinde açık renkli desenlerin baskısına olanak sağlayan aşındırma ve rezerve baskı stillerinin uygulama alanlarının yeterince yaygın olmadığı, devore baskı stilinin ise gittikçe genişleyen bir uygulama alanına sahip olduğu görülmüştür. Tekstil baskı ve boyamacılığında gün geçtikçe önem kazanan estetik değerlerin ifadesinde bilimsel desteğin önemi ve yaratım sürecindeki baskı tasarımcısının bilimsel gelişmeleri takip etme gerekliliği tespit edilmiştir. vın
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the visual effects of discharge and resist printing styles on cellulosic textiles have been investigated. These printing styles applied in world textile printing and dyeing are arranged theoretically under the headings“discharge printing style”,“resist printing style”,“discharge/resist printing style”and“burn-out printing style”. Besides, these printing styles are classified after the dyestuff used, and printing pastes and printing procedure needed for the applications are given in the thesis. From the point of this information, the ones preserving their topicality and the ones, which are still in research phase but have the possibility of application, have been worked on in order to create visual effects. During the investigations, it has been seen that discharge and resist printing styles, which make it possible to print light coloured desins on dark grounds, are not applied widely enough, but that burn-out printing style is applied widely in Turkey. The importance of scientific support in declaration of aesthetic values getting more important every day in textile printing and dyeing and the necessity to follow the scientific development of the printing designer have been realized. DC