Parkinson hastalığı için parçacık yığını optimizasyonunda yeni topolojiye dayalı yüksek verimli optimizasyon algoritmasının geliştirilmesi
Development of high efficiency optimization algorithm based on new topology in particle swarm optimization for parkinson's disease
  1. Tez No: 860776
  2. Yazar: HAWA AHMED ALRAWAYATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT TOKEŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Parkinson hastalığı, dopamin eksikliğine neden olan substantia nigra'nın kaybı nedeniyle beyindeki yeni hücrelerin zamanla yavaş yavaş öldüğü ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. Parkinson hastalığı sorununun doğru teşhisini ele almak için bu araştırma, ikili parçacık sürüsü optimizasyon yöntemini kullanarak Parkinson hastalığı hastalarını sağlıklı bireylerden etkili bir şekilde ayırt edecek yeni bir algoritma tasarlamayı önermektedir. Vaka kontrol çalışması, 196'dan fazla Parkinson hastasının elektroensefalogram veri setini analiz ederek bu algoritmayı değerlendirmek ve bunu aynı yaş ve cinsiyetteki sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak için tasarlandı. Karşılaştırma, üç yöntem arasında en doğru olanı bulmak için diğer geleneksel derin öğrenme, lojistik regresyon ve ikili parçacık sürüsü optimizasyon tekniklerini içerir. Bu tezde Parkinson hastalığı için çoklu atalet ağırlık stratejisine dayalı birlikte evrim ikili parçacık sürüsü optimizasyonunu kullandık. Ayrıca veri setindeki özellik sayısını azaltmak için karınca kolonisi optimizasyon yöntemi ve genetik algoritma kullanılmıştır. Sınıflandırma için destek vektör makinesi kullanılmış ve diğer yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca performans analizi için karışıklık matrisi kullanılır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a progressive neurodegenerative disorder, where new cells in the brain die slowly over time due to the loss of the substantia nigra causing the lack of dopamine. In order to tackle the accurate diagnosis of Parkinson disease issue, this research proposes to design of a new algorithm to efficiently discern Parkinson's disease patients from the healthy individuals using the binary particle swarm optimization method. The case-control study was designed to evaluate this algorithm by analyzing the electroencephalogram dataset of over 196 patients with Parkinson's disease and compare it with that of healthy controls of the same age and gender. The comparison includes other traditional deep learning, logistic regression, and binary particle swarm optimization techniques to find out the most accurate one between the three methods. In this thesis, for Parkinson's disease we used the co-evolution binary particle swarm optimization based on multiple inertia weight strategy. Also, the ant colony optimization method and the genetic algorithm has been used to reduce the features number from the dataset. For classification the support vector machine is used and compared with other methods. Also, for performance analysis the confusion matrix is used.