Down sendromlu çocuğa sahip olan annelerin başa çıkma süreçlerinde dini ve manevi etkilerin incelenmesi
Examination of religious and spiritual effects in the coping processes of the mothers of children with down syndrome
- Tez No: 861294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAYNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bir alan araştırması olan“Down Sendromlu Çocuğa Sahip Olan Annelerin Başa Çıkma Süreçlerinde Dini ve Manevi Etkilerin İncelenmesi”konulu bu çalışmamız-da ebeveynlerin çocuklarının özel durumunu (Down sendromlu olduğunu) öğren-dikten sonra verdikleri ilk tepkiden itibaren ebeveynlerin dini ve manevi yönelimle-ri, yaşadıkları durumu anlamlandırmada dinin etkileri ve karşılaştıkları zorluklarla başa çıkmada dinin ve maneviyatın etkilerini konu almıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan mülakat ve katılımcı gözlem teknikleri kullanılmış-tır. Bu araştırmamız, Bursa ve İstanbul evreninde yapılmış olan bir çalışmadır. Ör-neklem grubumuz, Down sendromlu çocuğa sahip olan 24 anne ve 1 kuzen olmak üzere 25 gönüllü katılımcıdan oluşmuştur. Görüşmelerden elde edilen veriler ışığında, Down sendromlu çocuğa sahip olan annelerin yaşadıklarını anlamlandırmada dini ve manevi kavramlara yöneldiği gö-rülmüştür. Down sendromunun beraberinde getirdiği zorluklarla başa çıkmada an-nelerin dini ve dini olmayan pek çok başa çıkma etkinliklerine başvurdukları belir-lenmiştir. Bununla birlikte yapılan görüşmelerde Down sendromlu çocuğa sahip olan annelerin, süreç içerisinde ruhsal sağlığı pozitif yönde etkileyen olumlu dini başa çıkma etkinliklerine yöneldikleri gibi annelerin ruhsal sağlığı negatif yönde etkileyen olumsuz dini başa çıkma etkinliklerine de yönelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Examination of Religious and Spiritual Effects on the Coping Processes of Mothers of Children with Down Syndrome”, which is a field research, we examine the religious and spiritual orientations of parents from the first reaction they give after learning about the special situation of their children (that they have Down syndrome), and the role of religion in making sense of the situation they are experiencing. It is about the effects of religion and spirituality in coping with the effects and difficulties they face. In this study, interview and participant observa-tion techniques, which are qualitative research methods, were used. This research is a study conducted in the Bursa and Istanbul universe. Our sample group consisted of 25 volunteer participants, 24 mothers of children with Down syndrome and 1 cousin. In the light of the data obtained from the interviews, it was observed that parents turned to religious and spiritual concepts in making sense of their experiences. It has been determined that parents resort to many religious and non-religious coping activities in coping with the difficulties brought by Down syndrome. However, in the interviews conducted, mothers of children with Down syndrome tended to enga-ge in positive religious coping activities that positively affected their mental health, as well as negative religious coping activities that negatively affected their mental health.