Febril konvülziyon nedeniyle polikliniğe başvuran çocukların yeme davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of eating behaviors of children presenting to the outpatient clinic due to febrile seizure
  1. Tez No: 861357
  2. Yazar: MUHAMMET EMİN KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. ORHAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Febril konvülziyon (FK) çocukluk çağının en sık görülen nöbet tipi olması nedeniyle önem arz eden bir konudur. Bu çalışmanın amacı; 2-7 yaş arası çocukların yeme davranışlarını inceleyerek karşılaştırmak, yeme davranışının febril konvülziyon ile ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif ve analitik bir araştırma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'ne 01 Temmuz-01 Kasım 2023 tarihleri arasında başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 2-7 yaş arası çocuğu olan ebeveynler ile hasta ve kontrol grupları arasında gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde; Hasta Bilgi Formu, Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Febrile seizure (FS) is a significant issue due to being the most common type of seizure in childhood. The aim of this study is to examine and compare the eating behaviors of children aged 2-7 and investigate the relationship between eating behavior and febrile convulsion. Method: This study was designed as a single-center, prospective, analytical research. It was conducted with parents who met the inclusion criteria and had children aged 2-7 years, and who presented to the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Child Neurology Clinic between July 01 and November 01, 2023. Both patient and control groups were included in the study. Data were collected using the Patient Information Form, Child Eating Behavior Questionnaire (CEBQ).