Ratlarda kainik asit ile oluşturulmuş temporal lob epilepsinin hipotalamik kisspeptin nöronları üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of kainic acid-induced temporal lobe epilepsy on hypothalamic kisspeptin neurons in rats
- Tez No: 861378
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOYU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Epilepsi, serebral nöronların aşırı aktivitesine bağlı olarak ortaya çıkan, tekrarlayan nöbetlerle seyreden yaygın ve kronik nörolojik bir hastalıktır ve üreme sistemi komorbiditelerine neden olmaktadır. Tez çalışmamızda epilepsinin hem hipotalamik kisspeptin nöron grubuna hem de östrus siklusuna etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: İntrahipokampal olarak kainik asit enjeksiyonu ile epilepsi modeli oluşturulmuştur. Zamansal uygulama grupları (7-30-60-90 gün) ve kontrol grupları oluşturulmuş ve vajinal sitolojik örnekler toplanarak siklus süreleri elde edilmiştir. Serum östradiol ve progesteron düzeyleri ölçülmüştür. Beyinlerde kisspeptin nöron grubu ve over kisspeptin düzeyi immunohistokimyasal olarak değerlendirilmiş ayrıca overler histolojik olarak incelenmiştir. Bulgular: 60 ve 90 gün kainik asit uygulama gruplarında siklus süresinde artış saptanmıştır. Östradiol düzeyi kontrol 7 grubunda artarken diğer kainik asit ve kontrol grupları arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Progesteron düzeyi tüm gruplarda anlamlı bir fark oluşturmamıştır. Hipotalamik kisspeptin nöron gruplarında epilepsi modeli oluşturulmuş hayvanlarda kontrollerine göre kisspeptin immunreaktivitesinde azalma olduğu ortaya konulmuştur. Over kisspeptin immunreaktivitesi ve kistik foliküler sayılarında gruplar arası anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuçlar: Bu veriler hipotalamik kisspeptin nöron grubunun epileptik süreçlerden etkilendiğini ve epilepsi ile ilişkili reproduktif-endokrin komorbiditelerin altında yatan nedenlerden biri olabileceğini göstermektedir. Bu komorbiditelerin teşhis ve tedavisi için yapılacak araştırmalar için de kılavuz olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Epilepsy is a common and chronic neurological disease characterized by recurrent seizures due to overactivity of cerebral neurons and causes reproductive system comorbidities. In our thesis study, we aimed to investigate the effect of epilepsy on both hypothalamic kisspeptin neuron group and estrous cycle. Methods: An epilepsy model was established by intrahippocampal injection of kainic acid. Temporal treatment groups (7-30 60-90 days) and control groups were designed and vaginal cytologic samples were collected and cycle durations were obtained. Serum estradiol and progesterone levels were measured. Kisspeptin neuron group and ovarian kisspeptin levels in the brains were evaluated immunohistochemically and ovaries were examined histologically. Results: In 60 and 90 days kainic acid treatment groups, there was an increase in cycle duration. While estradiol level increased in the control 7 group, no significant difference was found between the other kainic acid and control groups. Progesterone level was not significantly different in all groups. In hypothalamic kisspeptin neuron groups, it was revealed that there was a decrease in kisspeptin immunoreactivity in epilepsy model animals compared to controls. There was no significant difference between the groups in ovarian kisspeptin immunoreactivity and cystic follicular count. Conclusions: These data suggest that the hypothalamic kisspeptin neuron group is affected by epileptic processes and may underlie reproductive-endocrine comorbidities associated with epilepsy. It is hoped that it will also be a guide for future research for the diagnosis and treatment of these comorbidities.