Halkla ilişkiler uygulamalarında açık verinin kullanımı: İstanbul Büyükşehir ve Londra, New York Belediyeleri üzerine karşılaştırmalı bir analiz
Use of open data in public relations practices: A comparative analysis on Istanbul Metropolitan, London and New York Municipalities
- Tez No: 861791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dijitalleşme, yeni teknolojiler ve buna bağlı olarak değişen iletişim modellerinin gelişmesiyle, veriler ve dolayısıyla veriye dayalı ekosistemler odak noktası haline gelmiştir. Verinin küresel ekonominin yeni sermayesi olarak görülmesine bağlı olarak ortaya çıkan kavramlardan birisi de Açık Veri kavramıdır. Herhangi bir telif hakkı, patent ya da diğer kontrol mekanizmalarına tabi olmaksızın herkes tarafından ücretsiz ve özgürce kullanılabilen ve dağıtılabilen veri anlamına gelen açık veri kavramı son 10-15 yıl içerisinde dünya genelinde birçok kurum ve kuruluş tarafından kullanılmaya başlanan bir kavram olarak dikkat çekmektedir. Bu araştırmada halkla ilişkiler uygulamaları ile açık veri uygulamalarının benzerlikleri üzerinde durulmuş ve bu benzerlikler Açık Kamu Verisi üzerinden değerlendirilmiştir. Çünkü kamu kuruluşları, coğrafi, turistik, istatistiksel ve ticari veriler, hava durumu bilgileri vb. gibi birçok farklı alanlarda en büyük veri yaratıcıları ve toplayıcıları arasında yer almaktadır. Bu veriler kamu politikası geliştirme ve hizmet sunumu için vazgeçilmez olmalarının yanında kamu kuruluşları bünyesinde bulunan halkla ilişkiler birimlerinin görevleri olan halkın yönetime katılımı, karar verme süreçlerinde yer alması, yenilikçi ürün ve hizmetler yaratma gibi birçok farklı açıdan da çok değerlidir. Bu araştırmanın amacı vatandaşa en yakın kamu kurum ve kuruluşu olan belediyelerin açık veri portallarını yeni bir halkla ilişkiler uygulaması gibi kullanarak vatandaşlar ile arasındaki iletişim, şeffaflık, güvenilirlik, hesap verilebilirlik gibi ilkeleri gerçekleştirirken aynı zamanda vatandaşlarına yeni istihdam yolları yaratmanın da mümkün olduğunu gözler önüne sermektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın örneklemini oluşturan İstanbul Büyükşehir, New York ve Londra Belediyelerinin açık veri portalları incelenmiş, 3 açık veri portalından 32 kategoride 4561 veri seti içerik analiz yöntemi ile kategorize edilerek UCINET programı aracılığı ile analize tabii tutularak sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of digitalization, new technologies and changing communication models, data and therefore data-based ecosystems have become the focal point. One of the concepts that emerged due to the fact that data is seen as the new capital of the global economy is the concept of Open Data. The concept of open data, which means data that can be used and distributed free of charge and freely by anyone without being subject to any copyright, patent or other control mechanisms, attracts attention as a concept that has started to be used by many institutions and organizations around the world in the last 10-15 years. In this research, the similarities of public relations practices and open data applications will be emphasized and these similarities will be evaluated through Open Public Data. Because public institutions, geographical, touristic, statistical and commercial data, weather information, etc. It is among the largest data creators and collectors in many different fields such as. In addition to being indispensable for public policy development and service delivery, these data are also very valuable in many different aspects, such as public participation in management, involvement in decision-making processes, and creation of innovative products and services, which are the duties of public relations units within public institutions. The aim of this research is to demonstrate that it is possible to create new employment opportunities for citizens while realizing principles such as communication, transparency, reliability and accountability with citizens by using the open data portals of municipalities, which are the public institutions and organizations closest to citizens, as a new public relations application. For this purpose, the open data portals of the Istanbul Metropolitan Municipality, New York and London Municipalities, which constitute the sample, were examined, and 4561 data sets in 32 categories from 3 open data portals were categorized with the content analysis method and analyzed through the UCINET program, and the results were evaluated.