Politics of youth in Azerbaijan (2003-2018)
Azerbaycan'da gençlik politikaları (2003-2018)
- Tez No: 861798
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 466
Özet
Bu tez, Azerbaycan'ın rejim politikalarının Azerbaycanlı gençlerin siyaset algıları üzerindeki etkisini, özellikle lisans öğrencilerinin deneyimlerine odaklanarak araştırmaktadır. Bu çalışma kuşak perspektifini kullanarak tarihsel, kültürel, ekonomik, siyasi, sosyal ve teknolojik bağlamların genç Azerbaycanlıların tutumlarını, değerlerini ve davranışlarını nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Bu bağlamda, eğitim, istihdam, aile dinamikleri, cinsiyet ilişkileri, siyasi tercihler ve küresel dinamikler dahil olmak üzere gençlerin günlük yaşam pratiklerinin çeşitli boyutları irdelenmektedir. Bulgular, Azerbaycan'daki mevcut rejimin gençlerin hayatları üzerindeki etkisinin çok yönlülüğünü ve birbirine olan karşılıklı etkisini vurgulamaktadır. Tez, kuşak farklılıklarına, siyasi atmosfere, eğitim hayatlarına, sosyalleşme pratiklerine, sivil toplum katılımına ve toplumsal ve kültürel ilişkilere dair altı analiz bölümü içermektedir. Bu doğrultuda, genç kuşakların, otoriter bir rejimin sınırları içinde yaptığı stratejik hayat tercihlerine vurgu yaparak, onların zorluklarla başa çıkma ve fırsatları değerlendirme konusundaki yönelimleri incelenmektedir. Genel olarak, bu araştırma, Azerbaycan'daki otoriter rejim bağlamında kuşak kimliği ve gençlik arasındaki etkileşimin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of the regime policies of Azerbaijan on the perceptions of politics of young people in Azerbaijan, focusing on the experiences of undergraduate students. Through a generational lens, the study examines how historical, cultural, economic, political, social, and technological contexts of the country shape young Azerbaijanis' attitudes, values, and behaviors. The research explores various dimensions of daily life practices of young Azerbaijanis, including education, employment, family dynamics, gender relations, political preferences, and global dynamics. The findings highlight the multifaceted and interconnected nature of the regime's influence on the lives of young Azerbaijanis. The thesis comprises six data chapters, delving into generational distinctiveness, the political landscape, education lives, socializing practices, civil society engagement, and social and cultural relations. It emphasizes the strategic choices made by the younger generation within the constraints of an authoritarian regime, shedding light on their agency in navigating challenges and opportunities. Overall, this research contributes to the intricate interplay between generational identity and youth within the unique context of an authoritarian regime in Azerbaijan.