Histerektomi ameliyatları sonrası genel konfor düzeyinin iyileşme kalitesi üzerine etkisi
The effect of general comfort level on the quality of healing after hysterectomy surgery
  1. Tez No: 861834
  2. Yazar: SAKİNE ZEYNA CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE EVRENOL ÖÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırma histerektomi ameliyatı sonrası kadınların genel konfor düzeyleri ve iyileşme kalitelerini belirlemek, kadınların genel konfor düzeylerinin iyileşme kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel araştırma tasarımına uygun olarak yürütülen araştırmanın evrenini İstanbul Sultangazi Haseki Eğitim Araştırma ve SBÜ Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde histerektomi ameliyatı olmuş kadınlar oluşturmuştur. Araştırmaya benign nedenlerden dolayı sadece histerektomi ameliyatı olan, tanılanmış herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmayan, 18 yaşından büyük, Türkçe konuşma ve anlama yeteneği olup, okur-yazar olan ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 188 kadın dahil edilmiştir. Veriler Tanımlayıcı Özellikler Formu, Genel Konfor Ölçeği (GKÖ) ve İyileşme Kalitesi-40 Anketi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon ve Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan kadınların %41,5'i abdominal histerektomi, %26,6'sı vajinal histerektomi, %31,9'u laparoskopik histerektomi ameliyatı olmuştur. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalamaları 50,89 ±10,46 yıldır ve büyük bir bölümü (%88,8) evlidir. Çalışmada histerektomi ameliyatı olan kadınların Genel Konfor Ölçeği toplam puan ortalamasının 130,66±9,72 olduğu ve İyileşme Kalitesi-40 Anketi puan ortalamasının 164,16±20,33 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was conducted to determine the general comfort levels and recovery quality of women after hysterectomy surgery and to examine the effect of women's general comfort levels on the quality of recovery. Method: The population of the research, which was conducted in accordance with the cross-sectional research design, consisted of women who had hysterectomy surgery in Istanbul Sultangazi Haseki Education and Research and SBU Bağcılar Training and Research Hospital. The study included 188 women who had only hysterectomy surgery for benign reasons, did not have any diagnosed psychiatric disease, were over 18 years old, had the ability to speak and understand Turkish, were literate, and voluntarily agreed to participate in the study. Data were collected using the Descriptive Characteristics Form, General Comfort Scale (GAS) and Quality of Recovery-40 Questionnaire. Descriptive statistics, one-way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation and Linear Regression analysis were used to evaluate the data. Results: 41.52% of women had abdominal hysterectomy, 26.6% had vaginal hysterectomy, and 31.9% had laparoscopic hysterectomy. The average age of the women participating in the study is 50.89 ± 10.46 and most of them (88.8%) are married. In the study, it was found that the General Comfort Scale total mean score of women who had hysterectomy surgery was 130.66±9.72 and the Healing Quality-40 Questionnaire mean score was 164.16±20.33. It was determined that there was a statistically significant, moderate positive relationship between women's General Comfort Scale scores and Recovery Quality-40 Survey scores (r=0.425).