Hastanelerde çevresel türbülans ve örgütsel doğaçlama ilişkisi: Örgüt kültürünün düzenleyici rolü
The relationship between environmental turbulence and organizational improvisation in hospitals: The moderator role of organizational culture
  1. Tez No: 862234
  2. Yazar: KORAY KOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE İŞÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu çalışma çevresel türbülans ve örgütsel doğaçlama arasındaki ilişkiyi ve ayrıca rekabetçi değerler modelini kullanarak bu ilişkide örgüt kültürünün (adhokrasi, klan, pazar ve hiyerarşi kültürü) düzenleyici rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma amacı açısından açıklayıcı, zaman boyutu açısından kesitsel türde tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili coğrafi sınırları içerisinde faaliyet göstermekte olan özel hastaneler oluşturmaktadır ve araştırmada orantısız tabakalama yöntemi kullanılmıştır. Buna göre araştırma İstanbul ili içerisinde faaliyet gösteren 33 özel hastanedeki 487 yöneticinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde PROCESS macrosu, IBM SPSS 23.0 ve IBM SPSS AMOS 23.0 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the relationship between environmental turbulence and organizational improvisation, as well as the moderating role of organizational culture (adhocracy, clan, market, and hierarchy culture) in this relationship using the competitive values model. Materials and Methods: The research was designed as explanatory in terms of its purpose and cross-sectional in terms of time dimension. The research population consists of private hospitals operating within the geographical borders of Istanbul province and the disproportionate stratification method was used in the research. Accordingly, the research was conducted with the participation of 487 managers in 33 private hospitals in Istanbul. PROCESS macro, IBM SPSS 23.0, and IBM SPSS AMOS 23.0 programs were used to analyze the research data.