Ayaktan kemoterapi alan kanser hastalarının COVİD-19 korkusu ile destekleyici bakım gereksinimleri arasındaki ilişki
The relationship between fear of COVİD-19 and supportive care needs of cancer patients receiving outpatient chemotherapy
- Tez No: 862408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AKCAN, PROF. DR. SEMA SEZGİN GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Araştırma, ayaktan kemoterapi alan kanser hastalarının COVID-19 korkusu ile destekleyici bakım gereksinimleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan bu araştırma, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Mustafa Samur Kemoterapi Ünitesinde Haziran 2021-Eylül 2022 tarihleri arasında kanser tanısı olan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 285 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği, Destekleyici Bakım Gereksinim Ölçeği Kısa-Formu kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The research has been done in order to determine the correlation between the fear of COVID-19 and the need for supportive care of the cancer patients who are taking the chemotherapy treatment through their feet. Method: The research, which is both descriptive and correlation seeker, is done with 285 volunteers who are diagnoesed with early stages of cancer between the June 2021 and September 2022 at the Prof. Dr. Mustafa Samur Chemoterapy Unit in Akdeniz University Hospital. Data are collected by using the Personal Information form, Scale of Fear of COVID-19, Scale of Need for Supportive Care Short Form via face to face meetings.