Kuraklık stresine maruz bırakılan çileklerde triptofan uygulamalarının etkileri
The effects of tryptophan applications on strawberries exposed to drought stress
  1. Tez No: 862502
  2. Yazar: SERPİL KIZILAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Deneme 2023 yılında Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesine ait ısıtmasız cam serada yürütülmüştür. Araştırmada Albion çilek çeşidi kullanılmış ve bu fideleri 2:1 oranında torf:perlit karışımı ile doldurulan 1 litrelik potlara dikilmiştir. Kurak koşullarda triptofan uygulamalarının çilek fidelerinin vejetatif ve bazı biyokimyasal özellikleri üzerine etkisini belirlemek üzere bazı vejetatif büyüme (yaprak alanı, kök uzunluğu, klorofil miktarı, gövde çapı ve bitki ağırlıkları) ve biyokimyasal (prolin, MDA ve H2O2) parametreler incelenmiştir. Kuraklık stresi ile birlikte incelenen bütün parametrelerde azalma meydana gelirken TRP uygulamalarının bu azalmayı hafiflettiği belirlenmiştir. En büyük yaprak alanı normal şartlarda (353.37 cm2) yetiştirilen fidelerden elde edilirken kurak stresine (230.09 cm2) maruz kalanlarda yaprak alanı küçülmüştür. TRP dozları incelendiğinde sadece 2.0mM uygulamasının (364.61 cm2) kontrole (272.11 cm2) kıyasla daha büyük yaprak alanı oluşturduğu görülmüştür. Klorofil miktarı incelendiğinde kurak şartlarda yetiştirilen fidelerin yaprak klorofil içeriği (47.20 SPAD) normal şartlarda yetiştirilen fidelere (44.87 SPAD) oranla daha fazla olmuştur.1.0mM TRP dozu klorofil içeriğini (50.00 SPAD) en fazla arttıran uygulama olmuştur. Bitki ağırlıkları değerlendirildiğinde yetiştirme şartlarının taze yaprak ve gövde ağırlıkları üzerine etkili olduğu görülmüştür. Kuraklık stresi bu ağırlıkları azaltmıştır. Biyokimyasal parametreler üzerine yetiştirme şartları önemli olurken TRP uygulamalarının etkisi önemsiz çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The experiment was carried out in 2023 in the unheated glass greenhouse of Yozgat Bozok University Faculty of Agriculture. Albion strawberry variety was used in their search and these seedlings were planted in 1 litre pots filled with peat:perlite mixture at a ratio of 2:1. Some vegetative growth (leaf area, root length, chlorophyll content, and stem diameter and plant weights) and biochemical (proline, MDA and H2O2) parameters were analyzed to determine the effect of tryptophan treatments on vegetative and some biochemical characteristics of strawberry seedling under drought conditions. While all parameters decreased with drought stress, TRP treatments all eviated this decrease. The largest leaf are a was obtained from seedlings grown under normal conditions (353.37 cm2), while the leaf are a was reduced in those exposed to drough tstress (230.09 cm2). When TRP doses were analyzed, it was observed that only 2.0 mM treatment (364.61 cm2) produced a larger leaf are a compared to the control (272.11 cm2). When chlorophyll content was analyzed, leaf chlorophyll content of seedlings grown under drought conditions (47.20 SPAD) was higher than seedlings grown under normal conditions (44.87 SPAD). 1.0 mM TRP dose increased the chlorophyll content (50.00 SPAD) the most. When plant weights were evaluated, it was observed that growing conditions were effective on fresh leaf and stem weights. Drought stress decreased these weights. Growing conditions had a significant effect on biochemical parameters, while the effect of TRP treatments was in significant.