Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşire ve hekimlerin güvenli transport algoritması ve transport fizyolojik stabilite risk indeksi kullanımının transport bilgi düzeyine etkisi
The effect of safe transport algorithm and transport risk index of physiological stability use on the transport knowledge level of nurses and physicians working in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 862532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTE ÖZGÜVEN ÖZTORNACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş-Amaç: Yenidoğan bebeklerin gereksinim duydukları bakımı alabilmeleri için farklı merkezlere sevk edilmesi gerekebilmektedir. Bebek ölüm oranlarının azaltılması için yenidoğan transportunun kalitesinin artırılması önemlidir. Bu çalışma yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşire ve hekimlerin transport algoritması ve TRIPS (Fizyolojik Stabilite Transport Risk İndeksi) kullanımının bilgi düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Yarı deneysel türdeki bu çalışmada, Haziran 2022- Kasım 2023 tarihleri arasında İzmir ilinde S.B.Ü. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yenidoğan yoğun bakım ünitesinde görev yapan 72 hemşire ve 28 hekim ile toplamda 100 gönüllü ile çalışılmıştır. Çalışmada, veri toplamak amacıyla araştırmacının hazırladığı ve uzman görüşleri alınmış olan 33 sorudan oluşan“Yenidoğanlarda Transport ile İlgili Bilgi Düzeyi Belirleme Formu”kullanılmıştır. Katılımcıların ulaşabileceği yerlere araştırmacı tarafından hazırlanan ve uzman görüşleri alınan 10 basamaktan oluşan“Güvenli Transport Algoritması”ve yenidoğanlarda kullanılan Fizyolojik Stabilitenin Transport Risk İndeksi (TRIPS) asılmıştır ve sözel olarak anlatılmıştır. Veriler,“Yenidoğanlarda Transport ile İlgili Bilgi Düzeyi Belirleme Formu”ile eğitimden önce ve eğitimden sonra olmak üzere iki kez toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25 programında yapılan ölçümlerle değerlendirilmiştir. Çalışma için etik kurul izni, kurum izinleri ve İl Sağlık Müdürlüğü izni alınmıştır. Bulgular: Araştırmada yer alan katılımcıların %72'sinin 24-30 yaş aralığında olduğu, %79'unun kadın olduğu, %85'inin lisans mezunu olduğu, %35'inin yenidoğan yoğun bakımda çalışma süresinin 0-1 yıl olduğu, %78'inin daha önce transport eğitimi almadığı buna karşın %97'sinin bir yenidoğan transportuna eşlik ettiği ve bu taşıma işlemi sırasında %11'inin sorun yaşadığı belirlenmiştir. Katılımcıların %96'sının transport eğitimi almak istediği belirlenmiştir. Hemşire ve hekimlerin yenidoğan transportuna yönelik eğitim öncesi test puan ortalamaları 20,86 ve eğitim sonrası test puan ortalamaları 28,48 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Newborn babies may need to be referred to different centers to receive the care they need. It is important to improve the quality of neonatal transport to reduce infant mortality rates. This study was conducted to examine the effect of the use of transport algorithm and TRIPS (Transport Risk Index of Physiological Stability) on the knowledge level of nurses and physicians working in the neonatal intensive care unit. Method: This semi-experimental study, 72 nurses and 28 physicians working in the neonatal intensive care unit at S.B.Ü. Behçet Uz Pediatric Diseases and Surgery Training and Research Hospital in Izmir between June 2022 and November 2023 and a total of 100 volunteers were studied. In the study, the“Knowledge Level Determination Form about Transport in Newborns”, consisting of 33 questions prepared by the researcher and expert opinions were taken, was used to collect data. The“Safe Transport Algorithm”, consisting of 10 steps prepared by the researcher and expert opinions taken, and the Transport Risk Index of Physiological Stability (TRIPS) used in newborns, were posted in places accessible to the participants and were explained verbally. The data were collected twice, before and after the training, with the“Knowledge Level Determination Form on Transport in Newborns”. The data obtained were evaluated with measurements made in the SPSS 25 program. Ethics committee permission, institutional permissions and Provincial Health Directorate permission were obtained for the study. Result: The study found that 72% of the participants in the study were between the ages of 24-30, 79% were women, 85% had a bachelor's degree, 35% had worked in neonatal intensive care for 0-1 year, and 78% had more than 1 year of experience. It was determined that 97% of them had not received transport training before, but 97% of them had accompanied a newborn transport and 11% had problems during this transport process. It was determined that 96% of the participants wanted to receive transportation training. The pre-training test score average of nurses and physicians on newborn transport was found to be 20.86, and the post-training test score average was 28.48.