Lise öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile akademik öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between high school students' physical activities and academic self-documents
  1. Tez No: 863462
  2. Yazar: UĞUR DARBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED BAHADIR SANDIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Fiziksel aktivite düzeyinin akademik başarıyı ne derecede etkilediği önemli bir konu olarak görülmektedir. Hareketli yaşam tarzının kişide yüksek motivasyona ve bununla birlikte akademik başarının yükselmesine katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Akademik başarı, bireyde mutluluk ve kişisel doyum sağlarken, akademik başarısızlık bunların aksine hayal kırıklığı, özgüven kaybı ve depresyona neden olabilir. Oysa akademik başarı sağlamanın en önemli etkenlerinden biri sağlıklı olmaktır. Bu sebeple eğitim sistemi içerisinde yer alan her bir birey için hem akademik başarıların hem de fiziksel aktivitelerin olduğu bir yaşam şeklinin daha faydalı olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada lise öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile akademik öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim döneminde Elazığ ili Karakoçan ilçesi Karakoçan Anadolu Lisesinde öğrenim gören 556 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada uygulanan anket verilerinden hatalı ve yetersiz olanlar çalışmadan çıkarılmış ve toplam 343 kişi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin 208(%60,6)'ini kadınlar, 135(%39,4)'ini ise erkekler oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, Sosyo-Demografik Durum Formu, Adölesanlar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği ve Akademik Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde ise SPSS 25.0 yazılım programı, t-testi, anova analizi ve pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda lise öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin düşük olduğu, kadın öğrencilerin erkeklere göre fiziksel aktivite puanlarının daha yüksek olduğu ve daha aktif fiziksel aktivite düzeyine sahip oldukları, söz konusu farklılığın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu (p0,05). Sonuç olarak bulgulardan elde edilen sonuçlar incelendiğinde; lise öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile akademik öz yeterlilikleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is considered an important issue to what extent physical activity level affects academic success. It can be said that an active lifestyle contributes to high motivation and thus academic success. While academic success provides happiness and personal satisfaction to the individual, academic failure can, on the contrary, cause disappointment, loss of self-confidence and depression. However, one of the most important factors in achieving academic success is being healthy. For this reason, it is thought that a lifestyle that includes both academic achievements and physical activities will be more beneficial for each individual in the education system. The purpose of this research is to examine the relationship between high school students' physical activity levels and academic self-efficacy. The study group of the research consists of 556 students studying at Karakoçan Anatolian High School in Karakoçan district of Elazığ province in the 2022-2023 academic year. After removing the incorrect and insufficient survey data from the study, a total of 343 people were evaluated. Of the individuals participating in the research, 208 (60.6%) were women and 135 (39.4%) were men. Socio-Demographic Status Form, Physical Activity Scale for Adolescents and Academic Self-Efficacy Scale were used as data collection tools. SPSS 25.0 software program, t-test, anova analysis and pearson correlation analysis were used in the statistical analysis of the data obtained in the study. As a result of the research, it was found that the physical activity levels of high school students were low, female students had higher physical activity scores and more active physical activity levels than males, and the difference in question was statistically significant (p 0.05). As a result, when the results obtained from the findings are examined; It was determined that there was a positive, moderately significant relationship between high school students' physical activity levels and academic self-efficacy.