Yerel turistlerin ekoturizm algıları ve sosyal medya tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Şırnak örneği
Determining the relationship between local tourists' perceptions of ecotourism and social media attitudes: The case of Şirnak
- Tez No: 863475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÖNAL ŞEYHANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma ile yerel turistlerin ekoturizme ilişkin görüşleri ile sosyal medya tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Şırnak ilini ziyaret eden yerel turistler oluştururken örneklemini ise belirtilen evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemi seçilen 222'si (%47,20) kadın, 248'i (%52,80) erkek olmak üzere 470 birey oluşturmaktadır. Verilerin elde edilmesinde kişisel bilgi formu, ekoturizm etkilerini algılama ölçeği ve sosyal medya tutumları ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normallikleri test edilmiş, ikili karşılaştırmalarda bağımsız guruplar t testi çoklu karşılaştırmalarda tek yönlü varyans (one way-ANOVA) ve ilişkiyi belirlemede Pearson korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between local tourist's views on ecotourism and their social media attitudes.While the population of the study consists of local tourists visiting Şırnak province, the sample consists of 470 individuals, 222 (47.20%) female and 248 (52.80%) male, selected by convenience sampling method from the specified population.Personal information form, ecotourism impact perception scale and social media attitudes scale were used to obtain the data.The normality of the obtained data was tested, independent groups t-test was used for pairwise comparisons, one way-ANOVA was used for multiple comparisons and Pearson correlation test was used to determine the relationship.The significance level of (P