Turkish mythology with projection hologram technique visualization
Projeksiyonlu Türk mitolojisi hologram tekniği görselleştirme
  1. Tez No: 863565
  2. Yazar: ATA KAAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma kapsamında projenin gerçekleştirilmesinin amacı; 1970 yıllarından itibaren gelişen hologram tekniğinin,ilk hali ve günümüzde geldiği noktanın karşılaştırılması ve çıkan sonuçlardan esinlenerek, Türk mitolojisi '' Yaratılış '' destanını baz alarak çalışmaya uygun olan projeksiyon hologram teknolojisinin bir medium olarak aktarılması ve bu süreçte yapay zeka (Stable Diffusion) 'tarafından yararlanarak görsel bir anlatım dili ve hareketli renderlar ile animasyon oluşturmaktır. Bu çalışma her ne kadar deneysel ve teknolojinin ilerlemesi ile birlikte gelişen bir proje olmasına rağmen akademi metodlarına uygun olarak yazılması amaçlanmıştır. Çalışmada hologramın temel işleme fonksiyonun öğrenilmesi için hologramın tarihçesi araştırıldı. Ardından hologramın kendi içinde ayrılan hologram türleri, kullanım alanları, sanat ve enstalasyonda kullanımı, hologramın mekan ve bilgisayar arasındaki ilişkisi literatür bölümünde incelendi. Bu çalışmalardan esinlenerek, projeye hologramın nasıl uyarlanabileceği hakkında araştırmalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the implementation of the project within the scope of this study is to compare the evolution of holographic technology since the 1970s, from its initial form to its current state and to adapt projection hologram technology suitable for the work based on the Turkish mythology's (Yaratılış Destanı), drawing inspiration from the results. In this process, visual storytelling language and animated renders will be created using artificial intelligence (Stable Diffusion). Despite being an experimental project evolving with technological advancements, the study is intended to be written in accordance with academic methods. To understand the fundamental processing function of holograms in the project, the history of holograms was researched. Subsequently, the literature section examined the history of holograms for the basic processing function to be learned. Following that, hologram types, areas of use, and its use in art and installations, as well as the relationship between holograms, space, and computers were explored. Drawing inspiration from these studies, research was conducted on how holograms could be adapted to the project.