İbn Teymiyye'nin Kelâm ilmine yönelik yöntemsel eleştirileri
Methodological critiques of Ibn Taymiyya toward Kalam
  1. Tez No: 863567
  2. Yazar: FATMA REYHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kelam Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İslâm düşünce tarihinde önemli bir yere sahip olan İbn Teymiyye, kelâm ilminde mantıkî kıyas içerikli istidlal yöntemlerinin kullanımına eleştiriler getirmiştir. Bu çalışma, İbn Teymiyye'nin kelâm ilminde kullanılan yöntemlere dair eleştirel bakış açısını ve alternatif yöntem tekliflerini incelemeyi amaçlamaktadır. Tezin odak noktalarından biri İbn Teymiyye'nin eleştirilerinin epistemolojik ve ontolojik arka planı ve bu eleştirilerin yapıcı boyutudur. Bu sorunu merkeze alarak çalışma boyunca İbn Teymiyye'nin kelâm ilmindeki yöntem tartışmalarına özgün ve tutarlı bir bakış açısı sunup sunamadığı araştırılmıştır. Tez boyunca İbn Teymiyye'nin eleştirilerinin arka planındaki tutarlılığın incelenebileceği epistemolojik ve ontolojik uzantılara değinilen bir yöntem izlenmiştir. Böylece İbn Teymiyye'nin kelâmî yöntem anlayışındaki özgünlük ve eleştirilerindeki yapıcı boyut detaylı bir literatür taraması ve analizle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the history of Islamic thought, Ibn Taymiyya, a significant figure, criticized the use of logical analogical reasoning methods in theological discourse. This study aims to examine Ibn Taymiyya's critical perspective on the methods employed in theological discourse and his proposals for alternative methods. One of the focal points of the thesis is to explore the epistemological and ontological background of Ibn Taymiyya's criticisms and their constructive dimension. Throughout the study, an investigation is conducted to determine whether Ibn Taymiyya presents an original and consistent perspective on the methodological debates in theological discourse. A method is employed throughout the thesis to delve into the epistemological and ontological extensions where the consistency behind Ibn Taymiyya's criticisms can be examined. Thus, the uniqueness in Ibn Taymiyya's theological methodological approach and the constructive dimension in his criticisms are elucidated through a detailed literature review and analysis.