Investigation of MXenes in combinational Photothermal/Photodynamic therapy and immunotherapy
Kombine Fototermal/fotodinamık tedavi ve immünoterapide MXenlerin araştırılması
  1. Tez No: 863751
  2. Yazar: BERFİN İLAYDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AÇELYA YILMAZER AKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Tıbbi Biyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kanser, her yıl milyonlarca kişinin ölümüyle sonuçlanan, önde gelen küresel bir ölüm nedenidir. Artan kanser insidansı ve buna bağlı ölüm oranlarına yanıt olarak yeni kanser tedavileri geliştirilmektedir. Yaygın geleneksel tedaviler kemoterapi, radyoterapi ve cerrahiyi kapsamaktadır. Bununla birlikte, bu teknikler hastalar üzerinde önemli yan etkilere sahiptir ve tedavi sonuçları tatmin edici değildir. Kanser tedavisindeki yeni yaklaşımlar immünoterapi, gen terapisi, fotodinamik terapi (PDT) ve fototermal terapiyi (PTT) kapsamakta olup, bunlar terapötik sonuçları geliştirmiş veya geliştirme potansiyeline sahiptir. Önemli bir yüzey alanı, kayda değer elektrik iletkenliği, manyetizma, düşük toksisite, lüminesans ve mükemmel biyouyumluluk gibi çeşitli fizikokimyasal özelliklere sahip olan MXenler, kanser tedavisi için oldukça umut verici seçenekler olarak tanımlanmıştır. 2D nanoyapılar fototermal, kemoterapötik sinerjik ve fotodinamik özelliklere sahiptir ve bu da onları etkili ve non-invaziv antikanser tedavileri için oldukça umut verici kılmaktadır. Bir 2D nanomateryal olan MXene, fotodinamik ve fototermal özellikleri nedeniyle geleneksel kanser tedavisinin uygulanabilir bir alternatifi olarak ortaya çıkmıştır. FTT ve FDT'nin immünojenik hücre ölümünü (ICD) indüklerken aynı zamanda kanser hücrelerini doğrudan ortadan kaldırdığıda düşünülmektedir Bu tez çalışmasındada 2B nanomalzeme olan MXene'in Fototermal/Fotodinamik terapi özelliklerini karşılaştırmayı ve immünojenik hücre ölümünü tetikleyip tetiklemediği, insan meme kanserini yakından taklit eden 4T1 kanser hücre hattı ile in vitro olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a leading global cause of mortality, resulting in millions of annual deaths. Novel cancer therapies are being developed in response to the elevated incidence of cancer and its associated mortality rates. Common conventional therapies encompass chemotherapy, radiotherapy, and surgery. Nevertheless, these techniques have significant adverse reactions on patients and the outcomes of the treatment are unsatisfactory. Novel approaches in cancer treatment encompass immunotherapy, gene therapy, photodynamic therapy (PDT), and photothermal therapy (PTT), which have enhanced or hold the potential to enhance therapeutic results. MXenes, which possess diverse physicochemical characteristics including a substantial surface area, notable electrical conductivity, magnetism, low toxicity, luminescence, and excellent biocompatibility, have been identified as highly promising contenders for cancer treatment. The 2D nanostructures possess photothermal, chemotherapeutic synergistic, and photodynamic properties, making them highly promising for efficient and non-invasive anticancer treatments. MXene, a 2D nanomaterial, has emerged as a viable substitute for traditional cancer therapy due to its photodynamic and photothermal characteristics. PTT and PDT are believed to induce immunogenic cell death (ICD) while also directly eliminating cancer cells. This thesis aims to conduct a comparative analysis of the photothermal/photodynamic therapeutic characteristics of MXene, a two-dimensional nanomaterial. Additionally, it examines whether MXene induces immunogenic cell death in vitro using the 4T1 cancer cell line, which serves as a representative model for human breast cancer.