Nuruosmaniye Yazma Eser Kütüphanesi Nuruosmaniye Koleksiyonu yazmalarında bulunan ebrûlar
Marbling found in Nuruosmaniye Manuscript Library Nuruosmaniye Collection manuscripts
- Tez No: 864028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBEN KAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Nuruosmaniye Yazma Eser Kütüphanesi Nuruosmaniye Koleksiyonu Yazmalarında Bulunan Ebrûlar adlı bu çalışma“giriş”,“ebrû sanatı”,“katalog”,“değerlendirme”ve“sonuç”olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun tanımı, önemi ve sınırları belirtilmiş, konu ile ilgili yayınlara değinilmiş ve tezde izlenen metot ve düzen anlatıldıktan sonra çalışmanın yapıldığı Nuruosmaniye Kütüphanesi ve barındırdığı koleksiyonlar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ebrû sanatı başlığı altında, ebrû ve tarihçesinden bahsedildikten sonra, ebrûda kullanılan malzemeler ve ebrû çeşitleri anlatılmıştır.“Nuruosmaniye Yazma Eser Kütüphanesi Nuruosmaniye Koleksiyonu Yazmalarında Bulunan Ebrûlar”başlıklı katalog bölümünde battal ebrûlar, gelgit ebrûlar, şal ebrûlar, taraklı ebrûlar, dalgalı ebrû, bülbülyuvası ebrûlar, hatib ebrûlar, kumlu kılçıklı ebrûlar, çiçekli ebrûlar ve tarz-ı kadim ebrûlardan oluşan örnekler desen, renk ve teknik açıdan anlatılarak tanımlanmıştır. Değerlendirme bölümünde konu kapsamında incelenen ebrûlar, tarih, uygulandığı yerler, kullanılan renkler ve tekniklerine göre alt başlıklar halinde ele alınarak genel mânada bir değerlendirme yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise Nuruosmaniye Kütüphanesi Nuruosmaniye Koleksiyonu yazmalarında tespit edilen ebrûların, ebrû sanatı bakımından taşıdıkları önem vurgulanarak kitap sanatları içerisindeki yerleri ve önemi belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study titled Marbling Found in Nuruosmaniye Manuscript Library Nuruosmaniye Collection Manuscripts consists of five parts:“introduction”,“marbling art”,“catalog”,“evaluation”and“conclusion”. In the introduction section, the definition, importance and boundaries of the subject are stated, publications related to the subject are mentioned, and after explaining the method and order followed in the thesis, information is given about the Nuruosmaniye Library, where the study was conducted, and the collections it contains. In the second chapter, under the title of marbling art, after mentioning marbling and its history, the materials used in marbling and types of marbling are explained. In the catalog section titled“Marbling Found in Nuruosmaniye Collection Manuscripts of Nuruosmaniye Manuscript Library”, there are examples of oversized marbling, tidal marbling, shawl marbling, scalloped marbling, wavy marbling, nightingale marbling, hatib marbling, sandy awn marbling, floral marbling and ancient style marbling, described in terms of color and technique. In the evaluation section, a general evaluation was made by considering the marblings examined within the scope of the subject under subheadings according to their history, places of application, colors and techniques used. In the conclusion section, the importance of the marblings identified in the Nuruosmaniye Library Nuruosmaniye Collection in terms of marbling art was emphasized and their place and importance in book arts was tried to be stated.