Parametrik tasarımın uygulanışı üzerinden Çamlıca kulesi iç mekân örneği
The application of parameteic desingn: An interior example of Çamlica tower
  1. Tez No: 864336
  2. Yazar: SERAY NAZ TUĞTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
İnsanlığın ilk dönemlerinden itibaren kullanım sağladığı her bir nesne, bir tasarım ile oluşturulmuştur. Tasarlama süreci ise tasarımcının bir ürünü, yapıyı veya nesneyi, hayal gücünde oluşturması, kâğıt üzerine kalemle veya teknolojik aletler eşliğinde görselleştirmesi durumudur. Zihninde oluşturduğu ürünü eskizle, teknik çizimle ve üç boyutlu modelleme araçlarıyla, yapmış olduğu sunumlarla, gerçek hayata geçirmenin ilk adımlarını atmış olur. Zihinde oluşturulan tasarımın inşa edilme sürecinde birçok araç kullanılabilmektedir. Tasarımın kökeninde geleneksel tarzda yani insan gücüyle tasarlama teknikleri olduğu gibi modern zamanda daha çok teknolojik aletlerle tasarlama metotları kullanılmaktadır. Bununla birlikte geçmişten günümüze kadar birçok farklı tasarım tarzları görünmüştür. Günümüz şartlarında çoğunlukla modern yapılar inşa ediliyor olsa da geleneksel tarza sahip yapıları da görmekteyiz. Geçmiş dönemlerin karakteristik özelliklerini taşıyan belli başlı görsel nitelikler, geçmişte çok sık kullanıldığı gibi günümüzde de yer yer rastlanmaktadır. Günümüzde kullanılan belirli modern tasarımlardan biri, parametrik tasarım olmaktadır. Tezde işlenen parametrik tarzda tasarım birçok örnekle incelenmiştir. Araştırılmış olan örnekler neticesinde Çamlıca Kulesi örneği irdelenmiştir. Sonuç kısmında ise analizi gerçekleştirilen Çamlıca Kulesi iç mekân ve dış görünüşleri, parametrik tasarım kurgulanışı bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every object that has been used by humanity since the early periods has been created with a design. The design process is the situation in which the designer creates a product, structure or object in his or her imagination and visualizes it with a pencil on paper or with technological devices. The designer takes the first steps to bring the product he or she has created in his or her mind to real life with sketches, technical drawings, three-dimensional modeling tools and presentations. Many tools can be used in the process of constructing the design created in the mind. While the origins of design are in traditional style, that is, design techniques with human power, in modern times, design methods with technological tools are mostly used. However, many different design styles have appeared from past to present. Although mostly modern buildings are being built in today's conditions, we also see buildings with traditional styles. Certain visual qualities that are characteristic of past periods were used frequently in the past and are still occasionally encountered today. One of the specific modern designs used today is the parametric design. The parametric style design studied in the thesis has been examined with many examples. As a result of the researched examples, the Çamlıca Tower example was examined. In the conclusion, the interior and exterior views of the Çamlıca Tower, which were analyzed, were evaluated in terms of parametric design construction.