Gestasyonel hipertansiyonu olan ve olmayan gebelerde aleksitimi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of alexithymia levels in pregnants with and without gestational hypertension
  1. Tez No: 864358
  2. Yazar: NESRİN ARDAHANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE HÖBEK AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gestasyonel hipertansiyon (GHT) maternal ve fetal morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. Gebelerde birçok fizyolojik ve psikolojik sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu sorunlardan birisi de aleksitimidir. Bu çalışmada GHT tanısı alan ve almayan gebelerin aleksitimi düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Tanımlayıcı, korelasyon tipinde ve tek merkezli olarak tasarlanan çalışma 30 Ağustos- 15 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini 20. hafta ve üzeri gestasyonel haftasında olan gebeler oluşturdu. Araştırma kriterlerine uyan, araştırmaya katılmayı kabul eden 32 GHT tanısı alan, 35 gestasyonel hipertansiyonu olmayan toplam 67 gebe çalışmaya dahil edildi. Araştırmanın verileri sosyodemografik bilgi formu ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS-20) ile toplandı. Verilerin analizinde, bağımsız örneklem t testi, ki-kare testi, Pearson Korelasyon Testi kullanıldı. Gruplar arasında yaş, boy, kilo ve diğer sosyodemografik özellikleri benzerdi. GHT grubunda TAS-20 puan ortalaması (50.88 ± 8.40) kontrol grubuna (45.46 ± 7.92) göre istatiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti (p= 0,0086). Yine TAS-DIF (15.84 ± 3.08 vs 13.63 ± 3.28, p= 0,0059), TAS EOT (19.53 ± 4.47 vs 16.94 ± 3.55, p=0,0116) GHT grubunda istatiksel anlamlı olarak yüksek iken, TAS- DDF (15.50 ± 3.88 vs 14.89 ± 4.05, p=0,5290) gruplar arasında benzerdi. Kesin aleksitimi tanısı olan hasta sayısı (TAS-20 ≥ 61) kontrol grubunda 3 kişi (% 8.6) iken GHT grubunda 7 (% 21.8) idi.
Özet (Çeviri)
Gestational hypertension (GHT) is one of the causes of maternal and fetal morbidity and mortality. It causes many physiological and psychological health problems in pregnant women. One of these problems is alexithymia. This study aimed to determine alexithymia levels and affecting factors in pregnant women with and without a diagnosis of GHT. The study, designed as a descriptive, correlational and single-center study, was carried out between 30 August and 15 December 2023. The population of the research consisted of pregnant women who were in the 20th week of gestation and above. A total of 67 pregnant women who met the research criteria and agreed to participate in the study, 32 diagnosed with GHT and 35 without gestational hypertension, were included in the study. The data of the study were collected with the sociodemographic information form and the Toronto Alexithymia Scale (TAS-20). In the analysis of the data, independent samples t test, chi-square test and Pearson Correlation Test were used. Age, height, weight and other sociodemographic characteristics were similar between the groups. The mean TAS-20 score in the GHT group (50.88 ± 8.40) was statistically significantly higher than the control group (45.46 ± 7.92) (p = 0.0086). Again, TAS-DIF (15.84 ± 3.08 vs 13.63 ± 3.28, p= 0.0059), TAS EOT (19.53 ± 4.47 vs 16.94 ± 3.55, p=0.0116) were statistically significantly higher in the GHT group, while TAS-DDF (15.50) ± 3.88 vs 14.89 ± 4.05, p=0.5290) were similar between groups. The number of patients with a definite diagnosis of alexithymia (TAS-20 ≥ 61) was 3 (8.6%) in the control group and 7 (21.8%) in the GHT group.