Stratejik yönetim duyarlılığının işletme ve işgören performansına etkisinde yenilikçiliğin rolü
The role of innovativeness in the impact of strategic management sensitivity on business and employee
- Tez No: 864499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SANALAN BİLİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı konaklama işletmelerinde stratejik yönetim duyarlılığının işletme performansı ve işgören performansı üzerindeki etkisini tespit etmek ve bu etkide yenilikçiliğin rolünü saptamaktır. Bu amaçla stratejik yönetim duyarlılığı, yenilikçilik, işletme performansı ve işgören performansı kavramları incelenmiştir. Araştırmada stratejik yönetim duyarlılığı (24 ifade), yenilikçilik (10 ifade), işletme performansı (7 ifade) ve işletme performansı (4 ifade) ölçekleri kullanılmış, veriler anket yolu ile toplanmıştır. Araştırma hipotezleri SPSS 22.0 ve SmartPLS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada ortaya konulan fark hipotezleri bağımsız örneklem T testi ve tek yönlü ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Araştırma modeli çerçevesinde değişkenler arasındaki ilişki kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi tekniği ile belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda stratejik yönetim duyarlılığının yenilikçilik, işletme performansı ve işgören performansı üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca stratejik yönetim duyarlılığının işletme performansı üzerindeki etkisinde yenilikçiliğin aracı rolü anlamlı, işgören performansı üzerindeki etkisinde yenilikçiliğin rolü anlamsız olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of strategic management sensitivity on business performance and employee performance in hospitality organizations and to determine the role of innovation in this effect. For this purpose, the concepts of strategic management sensitivity, innovation, business performance and employee performance were examined. In the study, strategic management sensitivity (24 statements), innovation (10 statements), business performance (7 statements) and organizational performance (4 statements) scales were used and data were collected through a questionnaire. The research hypotheses were analyzed using SPSS 22.0 and SmartPLS statistical package program. The difference hypotheses put forward in the research were analyzed with independent sample T test and one-way ANOVA test. The relationship between the variables within the framework of the research model was determined by partial least squares structural equation modeling technique. As a result of the analysis, it was determined that strategic management sensitivity has a significant effect on innovation, business performance and employee performance. In addition, the mediating role of innovation in the effect of strategic management sensitivity on business performance is significant, while the role of innovation in the effect of strategic management sensitivity on employee performance is insignificant.