Anion exchange chromatography method optimization to mAb protein purification
MAb proteinin saflaştırılması için anyon değişim kromatografisi yönteminin optimizasyonu
- Tez No: 864539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Farklı ligandlara ve farklı pH değerlerine sahip reçinelerin insan IgG4 proteini üzerindeki etkileri anyon değişim kromatografisi ile araştırıldı. İlk adımda, Protein A yakalama adımı kullanılarak büyük ölçüde saflaştırılmış monoklonal antikor proteinine, Anyon Değişim Kromatografisi adımı kullanılarak 4 farklı markaya ait 5 farklı pozitif yüklü ligandla reçine tarama çalışması uygulandı. Bu çalışmanın ardından tek bir reçine üzerinde farklı pH (6-7-8.1) değerlerinin izoelektrik noktası 6.9 olan bir IgG4 proteini üzerindeki etkisi araştırıldı. Reçine tarama sürecinde tüm protein kalite analizleri incelenerek en uyumlu ligandlı reçineye ulaşılması hedeflendi. pH değerlerinin antikor proteini üzerindeki etkisi üzerine yapılan çalışmalara göre, pH değeri 6,9'dan yüksek olduğunda proteinin farklı fragmanları uzaklaştırılmış ve protein yük varyantı üzerinde doğrudan etki oluşmuştur. anyon değişim kromatografisi flow through yöntemi ile protein pH değeri izoelektrik noktası değerine eşit veya altında incelendiğinde protein geri kazanımının %92-%98 maksimum değerde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The effects of resins with different ligands and different pH values on human IgG4 protein were investigated by anion exchange chromatography In the first step, a resin screening study with 5 different positively charged ligands from 4 different brands was applied to the largely purified monoclonal antibodies protein using the Protein A capture step. Following this study, the effect of different pH (6-7-8.1) values on an IgG4 protein with an isoelectric point of 6.9 was investigated on a single resin. During the resin screening process, all protein quality analyzes were examined aiming to reach the resin with the most compatible ligand. According to the studies on the effect of pH values on monoclonal antibody protein, when the pH value was higher than 6.9 different fragments of the protein were removed, and it had a direct effect on the protein charge variant. When the protein pH value was studied equal or below to the isoelectric point value with the anion exchange chromatography flow through method was determined that protein recovery was at the maximum value of %92-%98.