Sosyal medya ve yaşam tarzı göçü' nün gençlerin göç etme motivasyonlarına etkisi
The effect of social media and lifestyle migration on young people's migration motivations
- Tez No: 864609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CEYDA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, sosyal medya ve yaşam tarzı göçünün genç bireyler açısından incelenmesini konu edinmiştir. Bu tezde yaşam tarzı göçünü gerçekleştiren genç bireylerin göç etme motivasyonlarında sosyal medyanın etkisini ortayı çıkarmak amaçlanmıştır. Tezde nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Alan çalışmasında nitel araştırma tekniklerinden olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşmeler çevrimiçi ortamda gerçekleştirilmiştir. Araştırma evreni, Türkiye'den yurtdışına göç eden bireylerden oluşmaktadır. Örneklem grubunu ise, 12-24 yaş aralığındaki göçmenler oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, sosyal medyanın gençlerin göç etme motivasyonuna dolaylı etkisinin olduğu görülmüştür. Göç nedenleri arasında yaşam tarzı göçünün de öne çıktığı gözlenmiştir. Katılımcıların göç öncesindeki beklentileri ve göç sonrasındaki durumları arasında farklılaşma vardır. Katılımcıların ülkelerine geri dönmeye yönelik motivasyonları araştırmanın varsayımında öngörülenin aksine yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the examination of lifestyle migration and social media from the perspective of young individuals. The aim is to highlight the influence of social media on the motivations of young individuals undergoing lifestyle migration. A qualitative research method is preferred in this thesis, and the interview technique, one of the qualitative research techniques, is employed in the field study. The interviews were conducted in an online environment. The research population consists of individuals who migrated from Turkey to abroad. The sample group is composed of migrants aged between 12 and 24. As a result of the research, it is observed that social media has an indirect impact on the motivation of young people to migrate. Lifestyle migration stands out among the reasons for migration. There is a differentiation between participants' expectations before migration and their situations after migration. Contrary to the assumption in the research, participants' motivation to return to their countries is high.