Aktif istihdam politikalarının etkinliği; Türkiye'de alt bölge bazında bir araştırma
The effectiveness of active employment policies: A study on sub-regional level in Turkey'
- Tez No: 864659
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ AZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
İşsizlik ve istihdam, tüm dünyada görülen ve günümüze kadar yok edilemeyen bir olgudur. İşsizlik sorununun oluşmasında, ekonomik büyüme, teknolojik ilerleme, demografik yapı, eğitim düzeyi ve iş gücü pazarı gibi faktörler etkili olmaktadır. Bu olguyu ortadan kaldırmak için istihdama yönelik politikalar uygulanmaktadır. Bunlar içerisinde aktif istihdam politikaları, pasif istihdam politikaları, teşvikler, sübvansiyonlar, eğitim destekleri gibi birçok uygulama yer almaktadır. Bu araştırmada 2017-2022 yılları arasında uygulanan istihdam politikalarının istihdam üzerindeki etkisi veri zarflama analiz yöntemiyle araştırılmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde istihdam, istihdam türleri, işsizlik, işsizlik türleri, aktif istihdam politikaları, politikalar kapsamında uygulanan programlar (AİP, MEK, İEP, TYP, Teşvikler) hakkında bilgi verilmiş olup, Türkiye'de ve Dünya'da uygulanan programlar hakkında bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de ve dünyada aktif istihdam politikalarına yönelik yapılmış çalışmaların veri setleri ve sonuçları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın amacı kapsamı ve uygulanacak olan veri zarflama analizi ve süper etkinlik analizi hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma kapsamında girdi değişkenleri olarak; İMD, kursiyer, MEK, TYÇP, İEP, diğer programlar ve işveren teşvikleri kullanılmıştır. Çıktı değişkeni olarak istihdam oranı kurs kapsamında işe yerleştirilen kişi, gayri safi yurt içi katma değer, kadın istihdam oranı ve erkek istihdam oranı kullanılmıştır. Son bölümde ise araştırmanın sonuçlarına, bulgularına ve istihdam politikalarına yönelik değerlendirmelere yer verilmiştir. Araştırmada AİP kapsamında kaynakların etkin kullanılmadığı sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Unemployment and employment are phenomena observed worldwide and have remained persistent until the present day. Various factors such as economic growth, technological advancement, demographic structure, level of education, and the labor market play influential roles in the emergence of unemployment. In order to address this phenomenon, employment-oriented policies are implemented, including active labor market policies, passive labor market policies, incentives, subsidies, and education support programs. This research investigates the impact of employment policies implemented between 2017 and 2022 on employment using the Data Envelopment Analysis (DEA) method. The research is divided into four sections. In the first section, information is provided regarding employment, types of employment, unemployment, types of unemployment, active labor market policies, and programs implemented under these policies (ALMP, Vocational Training Programs, Income Support Programs, Labor Force Training Programs, Employer Incentives), as well as information about programs implemented in Turkey and worldwide. The second section discusses datasets and results of studies conducted on active labor market policies in Turkey and worldwide. The third section provides information about the scope, purpose of the research, and the implementation of Data Envelopment Analysis and super-efficiency analysis. In the research, input variables such as IMD, trainees, Vocational Training Programs, Labor Force Training Programs, Income Support Programs, other programs, and employer incentives are utilized. Output variables include the employment rate of individuals placed in jobs through training programs, gross domestic product, female employment rate, and male employment rate. The final section presents the results, findings, and evaluations of the research regarding employment policies. The research concludes that resources are not effectively utilized under ALMP.