Development of a low-cost optical device for imaging lateral flow nitrocellulose membranes
Yanal akışlı nitroselüloz membranların görüntülenmesine yönelik düşük maliyetli optik cihazın geliştirilmesi
  1. Tez No: 864679
  2. Yazar: SEDA AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yanal akışlı nitroselüloz membranlar, tam tahlil tasarımlarında yaygın olarak kullanılır. Adsorpsiyon kabiliyetini azaltmadan tespit partiküllerinin yüklenmesi için uygun bir yüzey sağlarlar. Bakım noktası uygulamalarında, floresanla boyanmış hastalık hücrelerini görüntüleyen bir optik okuyucu ile çeşitli hastalıklar tespit edilebilir. Bu nedenle floresan boya içeren membranların görüntülenmesi için düşük maliyetli bir optik okuyucu cihazına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada nitroselüloz membranların görüntülenmesi için floresein sodyum tuzu ve rodamin B boyalarını içeren optik okuyucunun iki versiyonu geliştirilmiştir. Okuyucu cihazın ilk versiyonu temel olarak bir mini bilgisayar, bağımsız bir kamera, boyaların spektral özelliklerine uygun, birbirinden farklı iki güçlü ışık yayan diyot, bir optik filtre ve ek elektronik bileşenlerden oluşur. İlk versiyon, görüntü kalitesini ve taşınabilirliği iyileştirmek için daha fazla iyileştirme yapılması ihtiyacını vurgular ve bu da son sürümün geliştirilmesine yol açar. Pillerle çalışan taşınabilir final optik okuyucu, geliştirilmiş özelliklere sahip bir mini bilgisayar ve yüksek kaliteli bir kamera kullanılarak tasarlanmıştır. Her iki okuyucunun bileşenleri tasarlanan mekanik bileşenler tarafından konumlandırılır ve muhafaza edilir. Ayrıca cihazın çalışması geliştirilen grafiksel kullanıcı arayüzü ile kontrol edilmektedir. Numuneler, floresein sodyum tuzu ve rodamin B boyalarının farklı konsantrasyondaki çözeltilerinin membranlara yüklenmesiyle hazırlanır. Hazırlanan numuneler optik okuyucunun her iki versiyonunda da görüntülenmiştir. Ölçülen ortalama yoğunluk değerlerine göre yeşil ve kırmızı kanallar sırasıyla floresan sodyum tuzu ve rodamin B için birincil kanallardır. Floresan boya görüntüleri uyarma ışıklarından kısmen etkilenir. Deneyler sırasında numunelerin maruz kaldığı ortam koşulları izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. 13x14x24cm3 (G×Y×U) boyutlarındaki tasarlanmış kompakt ve hafif optik okuyucu, klinik laboratuvarlardan saha uygulamalarına kadar çeşitli ortamlarda cihazın kullanılabilirlğini arttırır. Gelecek çalışmalarda, görüntüleme ayarlarının ve numune özelliklerinin optimizasyonu, yeni numunelerin kullanılmamış membranlarla yeniden görüntülenmesi ve sonuçların doğrulanması gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Lateral flow nitrocellulose membranes are commonly used in full assay designs. They provide a suitable surface for loading the detection particles without decreasing the adsorption ability. In point-of-care applications, various diseases can be detected by an optical reader imaging the fluorescently dyed disease markers. Therefore, there is a need for a low-cost optical reader device for imaging the membranes with fluorescent dyes. In this study, two versions of the optical reader are developed for imaging nitrocellulose membranes, including fluorescein sodium salt and rhodamine B dyes. The preliminary device is mainly composed of a minicomputer, a stand-alone camera, two different power light-emitting diodes matching the spectral characteristics of the dyes, an optical filter, and additional electronic components. The preliminary version underscores the need for further refinements to improve image quality and portability, leading to the development of the final version. The portable final optical reader, powered by the batteries, is designed using a minicomputer with improved features and a high-quality camera. The components of both readers are positioned and housed by the designed mechanical components. Also, the device operation is controlled by the developed graphical user interface. The samples are prepared by loading the different concentration solutions of fluorescein sodium salt and rhodamine B dyes onto the membranes. The prepared samples are imaged in both versions of the optical reader. According to the measured mean intensity values, the green and red channels are the primary channels for fluorescein sodium salt and rhodamine B, respectively. The captured images of the dyes, especially rhodamine B, are partially affected by the excitation lights from the power light-emitting diodes. During the experiments, the environmental conditions that the samples are exposed to, are monitored and recorded from the sensor. The designed compact and lightweight optical reader with the dimensions of 13×14×24cm3 (W×H×L) raises the usability of devices across various settings, from clinical laboratories to field applications. In the future, the optimization of the imaging settings and sample properties, re-imaging of the new samples with unused membranes, and validation of the results will be carried out to improve the reliability and repeatability of the optical reader.