Ordu ili fındık bahçelerinde sorun olan yabancı otlar ile mücadelede örtücü bitkilerin kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the use possibilities of cover crops for weeds in hazelnut orchards in Ordu
  1. Tez No: 864847
  2. Yazar: SEÇİL EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KOLÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ülkemiz ve Karadeniz Bölgesi açısından ekonomik öneme sahip olan fındık yetiştiriciliğinde karşılaşılan sorunlardan birisi yabancı otlardır. Bu çalışma ile; Ordu İli fındık alanlarında sorun olan yabancı ot türlerinin mücadelesinde örtücü bitki kullanım olanaklarının araştırılması hedeflenmiştir. Deneme, 2021-2022 yıllarında, Ordu İlinde tesadüf blokları deneme desenine göre, aynı yükseltide ve 25 yaşında Dere ve Yol Bahçe olarak isimlendirilen fındık bahçelerinde sıra arasında örtücü bitki (Hordeum vulgare L. (arpa), Lolium perenne L. (İngiliz çimi), Vicia sativa L. (adi fiğ), Trifolium pratense L. (çayır üçgülü), Brassica oleracea var. acephala (karalahana)) ve yarı yarıya (%50) karışım uygulamaları (T. pratense+L. perenne, T. pratense+H. vulgare, V. sativa+H. vulgare, V. sativa+L. perenne, B. oleracea var. acephala+L. perenne, B. oleracea var. acephala+H. vulgare), kontrol (yabancı otlu), herbisit (Glyphosate-potasyum tuzu 600 ml/da) ve biçme (motorlu tırpan ile) olmak üzere 14 uygulama 4 tekerrürlü olarak fındık bahçeleri üzerine çakılı olarak kurulmuştur. Deneme boyunca örtücü bitki uygulamaları yapılan alanlarda; Dere Bahçe'de 2021 yılında en yoğun örtücü bitki kaplama alanı (%) K1 (T. pratense+L. perenne) uygulamasında %55.83, 2022 yılında K3 (V. sativa+L. perenne) uygulamasında %63.75 olarak saptanmıştır. Yol Bahçe'de ise, 2021 yılında en yoğun örtücü bitki kaplama alanı (%) K3 (V. sativa+L. perenne) uygulamasında %47.50, 2022 yılında Y3 (V. sativa) uygulamasında %60 olarak belirlenmiştir. Dere Bahçe'de 2021 yılında en düşük yabancı ot kaplama alanı (%) H (herbisit), B (biçme) ve Y2 (L. perenne) uygulamalarında sırasıyla %5.33, %7.79 ve %23.91, 2022 yılında H (herbisit) ve B (biçme) uygulamalarında sırasıyla %8.33 ve %11.66 olarak saptanmıştır. Yol Bahçe'de 2021 yılında en düşük yabancı ot kaplama alanı (%) H (herbisit), B (biçme) ve Y5 (B. oleracea var. acephala) uygulamalarında sırasıyla %4.54, %8.37 ve %22.50, 2022 yılında en düşük yabancı ot kaplama alanı (%) H (herbisit), B (biçme) ve K4 (V. sativa+H. vulgare) uygulamalarında sırasıyla %5.21, %7.87 ve %20.16 olarak bulunmuştur. Bu çalışmalar sonucunda örtücü bitkilerin fındık bahçelerindeki yabancı otların mücadelesinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the problems encountered in hazelnut cultivation, which has economic importance for our country and the Black Sea Region, is weeds. With this work; It was aimed to investigate the possibilities of using cover crops for control of weed species that are a problem in the hazelnut fields of Ordu province. The experiment was carried out in 2021-2022, according to the randomized block trial design, in the hazelnut gardens called Creek and Road Garden at the same elevation and 25 years old, in Ordu province, with cover crops (Hordeum vulgare L. (Barley), Lolium perenne L. (Perennial ryegrass), Vicia sativa L. (Common vetch), Trifolium pratense L. (Red clover), Brassica oleracea var. acephala (Kale)) and half-and-half (50%) mixture applications (T. pratense+L. perenne, T. pratense+H. vulgare, V. sativa+H. vulgare, V. sativa+L. perenne, B. oleracea var. acephala+L. perenne, B. oleracea var. acephala+L. perenne, B. oleracea var. acephala+H. vulgare), control (weedy), herbicide (Glyphosate-potassium salt 600ml/da) and mowing (with motor scythe) with 14 aplication 4 replications on hazelnut orchards. In areas where cover crop applications were applied throughout the trial; the densest cover plant coverage area (%) in the Creek Garden in 2021 was determined as 55.83% in the K1 (T. pratense+L. perenne) application, and 63.75% in the K3 (V. sativa+L. perenne) application in 2022. In the Road Garden, the most dense cover crop coverage area (%) was determined as 47.50% in the K3 (V. sativa+L. perenne) application in 2021, and 60% in the Y3 (V. sativa) application in 2022. The lowest weed coverage area (%) in the Creek Garden in 2021 was 5.33%, 7.79% and 23.91% in H (herbicide), B (mowing) and Y2 (L. perenne) respectively, and H (herbicide) and B (mowing) in 2022 were found to be 8.33% and 11.66%, respectively. The lowest weed coverage area (%) in the Road Garden in 2021 was 4.54%, 8.37% and 22.50% in H (herbicide), B (mowing) and Y5 (B. oleracea var. acephala) respectively, and the lowest weed coverage area (%) in 2022 was found to be 5.21%, 7.87% and 20.16% in H (herbicide), B (mowing) and K4 (V. sativa+H. vulgare) respectively. As a result of these studies, cover crops have become effective control of to weeds in hazelnut fields.