Prematüre yenidoğanlarda serum sodyum-potasyum düzeyleri ve hiperpotasemi ile C-peptid ilişkisi
Serum sodium-potassium levels in premature neonates and the relation between hyperkalemia and C-peptide
  1. Tez No: 86486
  2. Yazar: OKTAY MURAT KIRÇUVAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ACUNAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
70 ÖZET Günümüzde, ileri derecede düşük doğum ağırlıklı yenidoğanlann yaşama oranlarının artırılması ile beraber bazı sorunlar da ağırlaşarak ön plana çıkmaktadır. ağırlıklı yenidoğanlann özellikle yaşamlarının ilk 48 saati içerisinde, oligüri olmaksızın görülen hiperpotasemi, oldukça sık karşılaşılan ve tedavi edilmediğinde önemli komplikasyonlara yol açabilen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda, 60 prematüre yenidoğan gebelik haftası ve doğum ağırlığına göre gruplandırıldı. Çalışma grubundaki 60 olgu gebelik haftasına göre iki alt gruba, doğum ağırlığına göre üç alt gruba ayrıldı. Oluşan gruplar; gebelik haftası 32 haftadan küçük olanlar (Grup I) ve gebelik haftası 32 haftadan büyük olanlar (Grup E), doğum ağırlığı lOOOgr altında olanlar (Grup A), doğum ağırlığı 1000-1500gr arasında olanlar (Grup B) ve doğum ağırlığı 1500-2500gr arasında olanlar (Grup C) şeklindeydi. Olguların 5 gün boyunca sodyum ve potasyum değerleri ve ilk 72 saatte ki C-peptid değerleri 24 saatlik aralarla ölçüldü. Ölçülen serum potasyum düzeylerine göre de olgular iki alt grupta incelendi. Serum potasyum değerleri 6.7mEq/L ve üzerinde olanlar (Grup X) hiperpotasemik, 6.7mEq/L altında olanlar (Grup Y) normopotasemik kabul edildi.
Özet (Çeviri)
72 SERUM SODIUM - POTASSIUM LEVELS IN PREMATURE NEONATES AND THE RELATION BETWEEN HYPERKALEMIA AND C-PEPTİDE Nowadays, with the improvements achieved in the survival rates of extremely very low birth weight neonates some problems become more _and_more obviously outstanding. One of them is the nonoliguric hyperkalemia of the premature neonates. Hyperkalemia without oliguria which can lead to important complications if not treated is a relatively common condition in low birth weight neonates especially during the first 48 hours of life. In our study, 60 premature infants were grouped according to gestational week and birth weight. These 60 cases were divided into two subgroups in terms of gestational week and three subgroups in terms of birth weight. The groups formed were the ones whose gestational week was less than 32 weeks (Group I), gestational week more than 32 weeks (Group II), the ones whose birth weight was less than lOOOgr (Group A), birth weight between 1000-1500gr (Group B) and birth weight between 1500-2500gr (Group C). Serum sodium and potassium levels were measured for 5 days and serum C-peptide level were obtained with 24 hour intervals in the first 72 hours. According to serum potassium levels the cases were divided into two subgroups. The ones whose serum potassium level was 6.7mEq/L or more were named as (Group X) hyperkalemic and less than 6.7mEq/L are called as (Group Y) normokalemic.