Performance of bi-directional long short-term memory networks in discriminating brain activity states from EEG signals
Beyin aktivite durumlarını EEG sinyallerinden ayırt etmede çift yönlü uzun kısa süreli bellek ağlarının performansı
- Tez No: 864955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Rastgele veri bölme ve veri normalizasyonunun, beyin aktivite durumlarını ayırt etmek için EEG sinyallerinin sınıflandırılmasında çift yönlü uzun kısa süreli bellek (Bi-LSTM) ağlarının performansı üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Sağlıklı gönüllülerden ve epilepsi hastalarından beş beyin aktivitesi durumunu ileten 500 EEG sinyali, zaman serisi verileri olarak numaralandırılan bir çift anlık frekans ve anlık spektral entropi özelliğini çıkarmak için işlenir. Özellikler min-maks ve z-puanı normalleştirme yöntemleriyle normalleştirilir. Bi-LSTM ağları, özellik verilerini kabul eden bir giriş katmanı, 10 üniteyi barındıran bir Bi-LSTM katmanı ve sınıflandırma görevi tarafından belirlenen iki veya üç sınıfa sahip bir çıkış katmanı ile uygulanır. Eğitim ve test veri seti çiftleri, katmanlı rastgele veri bölünmesiyle elde edilir. Bu çalışmada 27000 Bi-LSTM ağı eğitilmiş ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of random data splitting and data normalization on the performance of bi-directional long short-term memory (Bi-LSTM) networks in classifying EEG signals for discriminating brain activity states are investigated. 500 EEG signals conveying five brain activity states from healthy volunteers and patients who have epilepsy are processed to extract a pair of instantaneous frequency and instantaneous spectral entropy features enumerated as time-series data. The features are normalized by the min-max and the z-score normalization methods. Bi-LSTM networks are implemented with an input layer accepting feature data, a Bi-LSTM layer housing ten units, and an output layer with two or three classes determined by the classification task. Training and test data set pairs are obtained by stratified random data splitting. 27000 Bi-LSTM networks are trained and tested in this study.