Detection of malicious SQL injections using svm and KNN algorithms
  1. Tez No: 865172
  2. Yazar: SAMEER ABDULJABBAR KADHIM HACHAM
  3. Danışmanlar: Prof. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında siber güvenlik, hassas veri ve bilgilerimizin korunmasında kritik bir rol oynamaktadır. Yıllardır endişemiz, her gün sayısız siber saldırı gerçekleştiği için siber saldırıları öngörebilen ve önleyebilen daha sağlam bir sistem oluşturmaktı. Bu araştırma çalışmasının amacı, SQL Enjeksiyon Saldırılarını etkili bir şekilde tanımlayıp durdurabilecek yöntemler oluşturmaktır. SQL Enjeksiyon saldırısı, kötü niyetli SQL isteklerinin dahili verileri manipüle etmek ve arka uç veritabanından görünür olmaması gereken verileri almak için kullanıldığı bir tür siber saldırıdır. SQL Enjeksiyon Saldırısı sonucunda veritabanı çeşitli saldırı türlerine daha da açıktır. İşletmelerin çoğunluğu verilerini SQL tabanlı arka veritabanlarında tuttuğundan, veritabanları iyi bir şekilde korunmadığı takdirde tüm verileri basit bir saldırıya karşı savunmasızdır. Bu araştırmanın amacı, bir model oluşturmak amacıyla SQL Enjeksiyon Saldırısı tahmini ve önlenmesi için en uygun makine öğrenimi yaklaşımını belirlemektir. Bu proje çalışma planımızın, deneylerimizin ve çalışmalarımızın sonuçlarının kısa bir açıklamasını içermektedir. Destek vektör makinesi ve k-en yakın komşu teknikleri bir algoritmada kullanılmış ve SVM ve KNN sınıflandırıcılarının doğruluk oranları %99'u aşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this age of technology, cyber-security plays a critical role in safeguarding our sensitive data and information. Our concern for years has been the creation of A more robust system that is able to anticipate and prevent cyberattacks, as there are countless cyberattacks that occur every day. The goal of this research work is to create methods that can effectively identify and stop SQL Injection Attacks. An SQL Injection attack is a kind of cyberattack in which malevolent SQL requests are used to manipulate internal data and retrieve data from the back-end database that was not supposed to be visible. A database is even more open to various types of assaults as a result of SQL Injection Attack. Since the majority of businesses keep their data in SQL-based back databases, all of their data is vulnerable to a straightforward attack if the databases are not well secured. The goal of this research is to identify the optimal machine learning approach for SQL Injection Attack prediction and prevention in order to build a model. This project includes a brief description of our work plan, our experiments, and the outcomes of our studies. The support vector machine and k-nearest-neighbors' techniques have been used to an algorithm, and the accuracy ratings of the SVM and KNN classifiers exceeded 99%.