Siyasal söylemde mülteci sorununun siyasal pazarlama aracı olarak kullanılması: Sabah ve Sözcü gazetesi haberlerinin eleştirel söylem analizi
Using the refugee problem as a political marketing tool in political discourse: A critical discourse analysis of Sabah and Sözcü newspapers
  1. Tez No: 865419
  2. Yazar: FIRAT AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Suriye'den Türkiye'ye göç etmek durumunda kalan Suriyeli mültecilerin siyasal pazarlama çalışmaları kapsamında Türk medyasındaki temsilini incelemektir. Bu doğrultuda Sabah ve Sözcü gibi farklı iktidar ilişkilerine sahip olan ve farklı ideolojik arka plandan gelen gazetelerin siyasal pazarlama çalışmalarına konu olan Suriyeli göçmenlerle ilgili haber içeriği üretme ve sunma tarzlarındaki farklılığın Van Dijk'ineleştirel söylem analizi kullanılarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada veriler Sabah ve Sözcü gazetelerinin dijital arşivlerinden elde edilmiştir. İlk turu 14 Mayıs 2023'te ikinci turu 28 Mayıs 2023'te yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Suriyeli göçmenlere yönelik siyasi pazarlama kapsamında söz konusu medya kuruluşlarında yer alan haberlerin yoğunlaştığı 1 Mart 2023 ile 28 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki haberlere yer verilmiştir. Suriyeli göçmenlerle ilgili haberlere ulaşmak için Sabah ve Sözcü gazetelerinin internet arşivlerinde“göçmen”,“mülteci”,“sığınmacı”ve“Suriyeli”anahtar kelimeleri ile arama yapılmıştır. Sabah ve Sözcü gazetelerinin çevrimiçi haberlerinde yer alan Suriyeli mültecileri ile ilgili elde edilen haberler eleştirel söylem analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda Sabah ve Sözcü gazetelerinin Suriyeli göçmenler konusundaki haberleri ele alış tarzlarıyla siyasi bir tüketici olan seçmen kendi ideolojik aidiyetleri doğrultusunda mesajlar verdiği görülmüştür. Buna göre Sabah gazetesinin Suriyeli göçmenlerle ilgili yer verdiği haber içeriklerinde hükümetin Suriyeli göçmen politikasını olumlayan kelimeler etrafında kurgu ve genellemeler yaptığı, Sözcü gazetesinin ise iktidarı olumsuzlayan ve muhalefeti bir alternatif olarak sunan kelimeler etrafında kurgu ve genellemeler yaparak söylem ürettiği tespit edilmiştir. Sabah ve Sözcü gazetelerinin siyasal pazarlama karması unsurlarından parti ideolojisini, lideri ve kurmaylarını siyasal ürün olarak olarak ön plana çıkardığı, Sabah gazetesinden farklı olarak Sözcü gazetesinin muhalefet partilerinin parti programlarında Suriyeli göçmenler konusunda yer alan vaatlerini siyasal ürün olarak vurguladığı ve hükümetin yanlış göçmen politikasının sosyal ve ekonomik maliyetlerini bir siyasal fiyat unsuru olarak ön plana çıkardığı belirlenmiştir. Ayrıca hem Sabah gazetesinin hem de Sözcü gazetesininseçmenin partinin siyasi ürünleriyle ilgili bilgilere ulaşmasında dağıtım aracı rolü üstlendiği belirlenmiştir. Bu sonuçlardan hareketle basına yansıyan haberlerde göçmenlere yönelik oluşabilecek nefret söyleminin önlenmesi için adımlar atılması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the representation of Syrian refugees who had to migrate from Syria to Türkiye in the Turkish media within the scope of political marketing activities. In this direction, it is aimed to reveal the differences in the way of producing and presenting news content about Syrian immigrants, which is the subject of political marketing activities of newspapers such as Sabah and Sözcü, which have different power relations and come from different ideological backgrounds, by using Van Dijk's critical discourse analysis. The data in the study were obtained from the digital archives of Sabah and Sözcü newspapers. Within the scope of political marketing towards Syrian migrants before the presidential elections, the first round of which was held on May 14, 2023 and the second round on May 28, 2023, the news between March 1, 2023 and May 28, 2023, when the news in these media outlets intensified, were included. In order to access news on Syrian migrants, the internet archives of Sabah and Sözcü newspapers were searched with the keywords“migrant”,“refugee”,“asylum seeker”and“Syrian”. The news articles about Syrian refugees on the online newsplatforms of Sabah and Sözcü newspapers were analyzed with critical discourse analysis. At the end of the research, it was seen that Sabah and Sözcü newspapers gave messages in line with their ideological affiliation, which is a political consumer with the way they handle the news about Syrian immigrants. Accordingly, it has been determined that in the news content of Sabah newspaper about Syrian immigrants, the government makes fictions and generalizations around the words that affirm the Syrian immigrant policy, while Sözcü produces discourse by making fictions and generalizations around the words that negate the government and present the opposition as an alternative. Sabah and Sözcü newspapers highlight the party ideology, leader and staff as political products, which are among the elements of the political marketing mix, and Sözcü, unlike Sabah, emphasizes the promises of opposition parties on Syrian immigrants in their party programs as a political product, and that the government's false immigration policy is social and economic. It has been determined that the costs have come to the forefront as a political price element. In addition, it has been determined that both Sabah newspaper and Sözcü newspaper play a role as a distribution tool for the voters to reach information about the political products of the party. Based on these results, it is suggested that steps should be taken to prevent hate speech against migrants in the news reflected in the press.