Transüretral rezeksiyon uygulanan hastalarda perioperatif hipoterminin önlenmesinde kullanılan farklı ısıtma yöntemlerinin vücut sıcaklığı ve titreme üzerindeki etkinliği: Sistematik derleme ve meta-analiz çalışması
Effectiveness of different warming methods on body temperature and shivering for the prevention of perioperative hypothermia in patients who had transurethral resection: A systematic review and meta-analysis study
- Tez No: 865425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ALTUN UĞRAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu sistematik derleme ve meta-analiz, transüretral rezeksiyon (TUR) uygulanan hastalarda perioperatif hipoterminin önlenmesinde farklı ısıtma yöntemlerinin vücut sıcaklığı ve titreme üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışma kapsamında belirlenen Türkçe ve İngilizce anahtar kelimeler, PUBMED, Web of Science, Cochrane Library, SCOPUS, Ovid, EBSCOHOST, Yöktez, DergiPark ve TR Dizin veri tabanlarından 1 Ocak 2001- 1 Ocak 2024 tarihleri arasında tarandı. Meta-analize dahil edilecek çalışmaların metodolojik kalite değerlendirmesi iki bağımsız araştırmacı tarafından Joanna Briggs Institute'nün geliştirdiği“Kritik Değerlendirme Kontrol Listeleri”doğrultusunda yapıldı. Tarama sonucunda 11 çalışma meta-analize dahil edildi. Verilerin analizinde CMA free demo versiyonu kullanıldı. Heterojenlik Higgins I2 testleri ile yayın yanlılığı ise Kendall's tau analizi ve Egger's regresyon analizi ile belirlendi. Bu meta-analizde sıcak hava üflemeli ısıtma ile irrigasyon sıvılarını ısıtma yöntemlerinin etki büyüklüğünün hesaplanacağı kadar veriye ulaşıldığından sadece bu iki yöntemin etkisi değerlendirildi. Mevcut meta-analizde; sıcak hava üflemeli ısıtma yönteminin ameliyat öncesi (%95 CI: 0,048: 0,51: g=0,279), ameliyat sırası 15. dakika (%95 CI: 0,429: 1,26: g= 0,845), ameliyat sonrası vücut sıcaklığı (%95 CI: 0,506: 0,788: g=0,647) ve ameliyat sonrası titremeyi (%95 CI: -3,423: -1,136: g=-2,279); irrigasyon sıvılarının ısıtılmasının ise ameliyat sonrası dönemde vücut sıcaklığı (%95 CI: 0,387: 1,626: g=1,007) ve ameliyat sırası titremeyi (%95 CI: 0: -3,255: g=0,188) anlamlı olarak etkilediği saptandı. Bu sonuçlar, TUR hastalarında hipotermi ve titremenin önlenmesinde sıcak hava üflemeli ısıtma ve irrigasyon sıvılarının ısıtılmasının hemşireler tarafından kullanılabileceğini gösterdi. Diğer ısıtma yöntemlerinin meta-analize alınamadığı göz önünde bulundurulduğunda eksik verilere yönelik kanıt düzeyi yüksek yeni randomize kontrollü çalışmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This systematic review and meta-analysis was conducted to determine the effect of different warming methods on body temperature and shivering in the prevention of perioperative hypothermia in transurethral resection (TUR) patients. Within the scope of the study, Turkish and English keywords were searched from PUBMED, Web of Science, Cochrane Library, SCOPUS, Ovid, EBSCOHOST, Yöktez, DergiPark and TR Index databases between January 1, 2001 and January 1, 2024. Methodological quality assessment of the studies to be included in the meta-analysis was performed by two independent researchers in accordance with the“Critical Appraisal Checklists”developed by the Joanna Briggs Institute. After screening, 11 studies were included in the meta-analysis. CMA free demo version was used for data analysis. Heterogeneity was determined by Higgins I2 tests and publication bias was determined by Kendall's tau analysis and Egger's regression analysis. In this meta-analysis, only the effect of these two methods was evaluated since there were enough data to calculate the effect size of forced-air and irrigation fluid warming methods. In the present meta-analysis, the forced-air method was used for preoperative (95% CI: 0.048: 0.51: g=0.279), intraoperative 15. minutes (95% CI: 0.429: 1.26: g=0.845), postoperative body temperature (95% CI: 0.506: 0.788: g=0.647) and postoperative shivering (95% CI: -3.423: -1.136: g=-2.279), whereas warming of irrigation fluids reduced body temperature in the postoperative period (95% CI: 0.387: 1.626: g=1.007) and intraoperative shivering (95% CI: 0: -3.255: g=0.188). These results showed that forced-air and warming of irrigation fluids can be used by nurses to prevent hypothermia and shivering in TUR patients. Given that other warming methods could not be included in the meta-analysis, new randomized controlled trials with a high level of evidence may be recommended to address the deficiencies in the data.