Borlu maden atık sularından arseniğin arıtımı
Treatment of arsenic from boron mine wastewater
  1. Tez No: 865528
  2. Yazar: TAHA BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tez çalışmasında, borlu maden atık sularından FeCl3, Al2(SO4)3, Ca(OH)2 ve Na2S gibi kimyasallar ile arsenik çöktürülmesi incelenmiştir. Çöktürme çalışmaları ile atık sularda bulunan arsenik miktarının ilgili mevzuatlarda yer alan değerlere düşürülmesi sağlanmıştır. Borik asit üretimi sırasında ortaya çıkan arsenik kirliliğinin Na2S ile engellenebileceği belirlenmiştir. Na2S ile arsenik uzaklaştırma işleminin borik asit kalitesi üzerinde herhangi bir olumsuz etki yapmadığı görülmüştür. Arsenik uzaklaştırma çalışması sonrası %99.74 saflıkta borik asit üretilmiştir. Çöktürme sonunda elde edilen suların arıtılmasında granüler ferrik hidroksit (GFH) kullanılarak arsenik giderimi gerçekleştirilmiştir. GFH ile yapılan adsorpsiyon çalışmalarında; başlangıç arsenik konsantrasyonu 1000 μg/L olan arsenikli sulardan %99.5 verim ile arsenik uzaklaştırılmıştır. Denge izoterm çalışmaları sonucunda AsV ve AsIII adsorpsiyonu için sırasıyla Freundlich ve Langmuir izotermlerinin daha uygun olduğu belirlenmiştir. GFH'nin adsorpsiyon-desorpsiyon-rejenerasyon (ADR) döngüleri incelendiğinde; beşinci döngü sonunda hem AsV hem de AsIII uzaklaştırma veriminde bir azalma olmadığı görülmüştür. Bu çalışma ile ülkemizin en önemli bor tesisinin arsenik kirliliğine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, arsenic precipitation from boron mine wastewater with chemicals such as FeCl3, Al2(SO4)3, Ca(OH)2, and Na2S was investigated. With precipitation studies, the amount of arsenic in wastewater was reduced to the values specified in the relevant regulations. It has been determined that arsenic contamination occurring during boric acid production can be prevented with Na2S. It has been observed that arsenic removal with Na2S did not have any adverse effect on boric acid quality. After the arsenic removal, 99.74% purified boric acid was produced. Arsenic removal was carried out using granular ferric hydroxide (GFH) to purify water with water obtained after precipitation. In adsorption studies conducted with GFH, arsenic was removed from arseniccontaminated water with 99.5% efficiency, having an initial arsenic concentration of 1000 μg/L. As a result of equilibrium isotherm studies, it was determined that Freundlich and Langmuir isotherms were more suitable for AsV and AsIII adsorption, respectively. When the adsorption-desorptionregeneration (ADR) cycles of GFH were analyzed, it was observed that there was no decrease in both AsV and AsIII removal efficiency at the end of the fifth cycle. Within this study, suggestions for the solution to the arsenic contamination of our country's most crucial boron facility are presented.