A comparative study on parameter retrieval methods forthe homogenization of layered 2D periodic structures
Katmanlı 2-boyutlu periyodik yapılar için elektromanyetik homojenizasyon metotları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 865798
  2. Yazar: FEZA GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Literatürde bulunan, katmanlı periyodik yapıları için geli¸stirilmi¸s elektromanyetik homojenizasyon yöntemleri incelenmi¸s ve bu yöntemler farklı yapılar üzerinde uygulanmı ¸stır. Bu tezin amacı, S-Parametresinden bilgi çekme, genelle¸stirilmi¸s yüzey geçi¸s ko¸sulları temelli geri çekme ve alan ortalaması gibi çe¸sitli homojenizasyon yöntemlerini ara¸stırmaktır. Ara¸stırma, farklı yapıların frekans alanındaki analizi ve homojenle ¸stirme yöntemlerinin formülasyonlarının uygulanmasıyla gerçekle¸stirilmektedir. Farklı yöntemlerin uygulanabilirlik sınırları ve do˘gruluk performansları kar¸sıla¸stırılarak farklı yapı türleri için homojenizasyon çözümleri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic homogenization of layered periodic structures in the literature is reviewed and applied for different cases. The aim of this thesis is to investigate several homogenization methods namely S-Parameter retrieval, generalized sheet transition conditions based retrieval and field averaging. The investigation is conducted by the analysis of different structures in the frequency domain and applying the formulations of the homogenization methods. Applicability limitation and accuracy performances of different methods are compared and homogenization solutions for different types of structures are offered.