Makine öğrenmesi ile turbofan motorların geriye kalan yararlı ömrünün tahminlemesi
Predicting the remaining useful life of turbofan engines with machine learning
  1. Tez No: 866166
  2. Yazar: SEDA NUR BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA KAPAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bakım planlaması hem makine hem de işletme verimliliğinde çok önemlidir. Ancak havacılık sanayii alanında uçak motor vb. parça bileşenlerinin bakımı uçuş güvenliğini etkilediği için hayati önem taşımaktadır. Geriye kalan faydalı ömür, bu bakım planının etkin ve ekonomik yapılabilmesi için en önemli değişkendir. Bu çalışmada arıza meydana gelmeden bakım ve onarımın yapılması ve kayıpların yaşanmaması için kalan faydalı ömrü tahmin etmeyi amaçlıyoruz. Veri seti olarak turbofan motorların belirli koşullar altında çalışma durumlarını gösteren Doğrulama için Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) C-MAPSS veri seti kullanılmıştır. Turbofan motorların geriye kalan faydalı ömrünü tahmin etmek için eğitim seti Google Colab'ta Python kodlaması yapılarak makine öğrenim yöntemlerinin en iyi parametre değerleri tespit edilerek, bu modeller eğitilmiştir. Test veri setinde ise kalan ömürler tahmin edilerek kurulan modellerin performans değerleri hesaplanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Maintenance planning is very important in both machine and operating efficiency. However, in the field of aviation industry, aircraft engines etc. Maintenance of part components is vital as it affects flight safety. The remaining useful life is the most important variable for making this maintenance plan effective and economical. In this study, we aim to estimate the remaining useful life in order to perform maintenance and repair before failure occurs and to avoid losses. As a data set, the National Aeronautics and Space Administration (NASA) C-MAPSS data set was used for verification, which shows the operating states of turbofan engines under certain conditions. In order to estimate the remaining useful life of turbofan engines, these models were trained by determining the best parameter values of machine learning methods by using Python coding in the training set Google Colab. In the test data set, the remaining lifetimes were estimated and the performance values of the established models were calculated and evaluated.