Determining the factors affecting the quality of the engineering education system with the structural equation modelling in one of the Turkish Universities
Bir Türk Üniversitesi'nde mühendislik eğitim sistemi kalitesine etki eden faktörlerin yapısal eşitlik modeli ile belirlenmesi
  1. Tez No: 866597
  2. Yazar: SUSAN MOHAMMED JAAFAR AL-ZUHAIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ENİS BULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bir Türk Üniversitesinin eğitim programı mezunlarının ulaştıkları yeterlik düzeyinin belirlenmesinde en önemli role sahip olan faktörleri belirlemektir. Araştırmanın sonuçları, Türk Üniversitelerinden Birindeki eğitim sisteminin genel kalite eksikliğinden muzdarip olduğunu ve bunun bir sorun olduğunu göstermektedir. Yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak bu araştırmanın amacı, Türk Üniversitelerinden birinin Mühendislik eğitim sisteminin genel mükemmellik düzeyine katkıda bulunan yönlerini belirlemektir. Araştırma, endüstri mühendisliği eğitim sisteminin kalitesini etkileyen unsurların belirlenmesine odaklanmıştır. Çalışmada bu hususlara vurgu yapılmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'deki bir üniversitede Mühendislik Eğitim Sisteminin Kalitesini Etkileyen Faktörlerin Yapısal Eşitlik Modellemesi ile Belirlenmesi konusunu açıklamak ve analiz etmek amacıyla nicel araştırma tekniği metodoloji olarak kullanılmıştır. Çalışmanın amacı bir Türk üniversitesindeki Mühendislik Eğitim Sisteminin kalitesini etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırmaya toplam 550 kişi katıldı ve bunların her biri Türk Üniversitelerinden birinde öğrenciydi. Örneklemdeki toplam katılımcı sayısı 226 olup, katılımcılar katmanlardan rastgele seçilmiştir. Bu araştırmada hem UTAUT teorisi hem de söz konusu teoriden geliştirilen değişkenler kullanılmıştır. %5'in altında anlamlı bir düzeye ulaşmış olması, çalışma sonuçlarının da gösterdiği gibi, kalite sistemi ile fiili kullanım arasında doğrudan ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak bulgular, kaliteli bir eğitim sisteminin bileşenleri ile Türk Üniversitelerinden birinde bu sistemin fiili kullanımı arasındaki bağlantıda davranışsal niyetin dolaylı bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Bu durum iki değişken arasında pozitif bir ilişkinin var olduğunu göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, üzerinde durulması gereken en önemli hususlardan birinin, Türk Üniversitelerinden birinin eğitim sisteminin iyileştirilmesi gereken yönleri tespit edilen yönlerinin iyileştirilmesi olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak ortaya çıkan kalite politikalarının çoğunlukla eğitimin niceliksel boyutuna ve öğrencilerin fizyolojik kapasitelerine bağlı olduğu da ortaya çıkmıştır. Eğitime ilişkin kalite politikalarının nicelik boyutundan ziyade, eğitimin nitelik boyutuna daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirtmek mümkündür. Bunu ifade etmenin bir yolu, üretilenlerin sayısından ziyade üretilenlerin kalitesine daha fazla odaklanmanın zorunlu olduğunu öne sürmektir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to identify the factors that have the most significant role in determining the level of proficiency achieved by graduates in one of the Turkish Universities' educational programs. The results of the research suggest that the educational system at one of the Turkish Universities suffers from a lack of general quality, which is a problem. Using the use of structural equation modeling, the purpose of this research was to determine the aspects of one of the Turkish Universities' industrial engineering education system that contribute to its overall level of excellence. The research focused on determining the elements that affect the quality of the education system for industrial engineering. These aspects were emphasized in the study. This study used the quantitative research technique as its methodology in order to explain and analyze the Determining Factors Affecting the Quality of the Industrial Engineering Education System using the Structural Equation Modelling in one of the Turkish Universities. A total of 550 individuals participated in the study, and each and every one of them was a student at one of the Turkish Universities. The total number of participants in the sample is 226, and they were randomly picked from the strata. In this inquiry, both the UTAUT theory and the variables that were developed from the aforementioned theory were used. The fact that it achieved a significant level of less than 5% demonstrates that there is a direct and positive relationship between quality systems and actual use, as shown by the results of the study. In addition to this, the findings suggest that there is an indirect influence of behavioral intention at the link between the components of a quality education system and the actual use that is made of it in one of the Turkish Universities. This is indicated by the fact that there is a positive correlation between the two variables. The results of the study indicate that one of the most important things to focus on is improving the aspects of one of the Turkish Universities' educational systems that have been identified as needing improvement. In addition to this, it has come to light that the quality policies that have been brought to light are mostly tied to the quantitative aspect of education as well as the physiological capacities of pupils. It is possible to make the point that it is necessary to place a higher focus on the quality aspect of education in comparison to the quantity aspect of quality policies relating to education. One way to put this is to suggest that it is imperative to place more of a focus on the quality of what is produced rather than the number of what is produced.