Determination some antioxidant and parameters in men with infertility
Kısırlık olan erkeklerde bazı antioksidanların ve parametrelerin belirlenmesi
  1. Tez No: 866602
  2. Yazar: WAEL KHALID FAIQ FAIQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. SAYRAN SALEH SOFY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kısırlığı olan erkeklerde lipid profili (kolesterol, trigliserit ve yüksek yoğunluklu lipoprotein), cinsel hormonlar (Testosteron, FSH ve LH) ve bazı antioksidan enzimlerin (katalaz, selenyum ve glutatyon) konsantrasyonunu tahmin edin. 125 denek, Nisan 2022 ayı boyunca, Azadi Eğitim Hastanesi ve Al-Jumhuri hastanesinde kısırlık ile enfekte hastaların raporları alındı. Irak'ın Kerkük kentinde deneysel faaliyetin gerçekleştirilmesi için özel laboratuvarlardan yararlanılmıştır. Bu çalışmadaki katılımcılar aşağıdaki kategorilerde sınıflandırıldı: Kontrol grubu olarak 50 sağlıklı gönüllü vardı. 75 infertilite erkek ikinci grup olarak. Sonuçlar, sperm konsantrasyonunun 5-10 yılda önemli bir düşüş olduğunu gösterdi. Ayrıca, uzunluk 10 yıldan fazla olduğunda sperm morfolojisinde gözle görülür bir değişiklik var.
Özet (Çeviri)
Estimate the concentration of lipid profile (cholesterol, triglyceride, and high-density lipoprotein), sexual hormones (Testosterone, FSH, and LH), and some antioxidant enzymes (catalase, selenium, and glutathione) in men with infertility. 125 subjects, During the month of April 2022, reports of patients infected with infertility were received at Azadi Teaching Hospital & Al-Jumhuri hospital. In Kirkuk, Iraq, private laboratories were utilized for the performance of the experimental activity. The participants in this study were classified into the following categories: As a control group, there were 50 healthy volunteers. 75 infertility men as a second group. The results showed sperm concentration there is a significant decline at 5-10years, Additionally, there is a noticeable change in the morphology of the sperm when the length is greater than 10 years.