Örgütsel çevikliğin kalite oryantasyonuna etkisinde vizyoner liderliğin ara değişken rolü
The intermediate role of visionary leadership in the effect of organizational agility on quality orientation
- Tez No: 866714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN KALMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüz dünyasında küreselleşme ile birlikte hem dijitalleşme hem de teknolojide büyük değişimler olmaktadır. Gelişmekte olan kaliteli hizmet sunumunu destekleyen dijital süreçler ve ileri teknoloji sağlık kurumlarını da çok fazla etkilemektedir. Tüm süreçlerin uygulanmasındaki bu hızlı değişimi takip edebilmek için örgütlerin çevik davranması, çalışanlarına ve sektöre liderlik yapması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı sağlık çalışanları algılarına göre örgütsel çeviklik ile kalite oryantasyonu arasındaki ilişkide vizyoner liderliğin aracılık rolünü belirlemektir. Araştırmanın evrenini Antalya ilinde bir özel hastanedeki 502 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak örgütsel çeviklik ölçeği, vizyoner liderlik ölçeği, kalite oryantasyonu ölçeği ve demografik bilgilerin tespitine yönelik anket kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen tanımlayıcı veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0, değişkenlerin geçerlilik ve güvenilirlik analizinde AMOS 24, hipotezlerin test edilmesinde regresyon ve durumsal etki analizi için SPSS Process Macro kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çalışanların demografik özelliklerinin analizinde bağımsız gruplar t testi ve Anova analizi, çalışanların ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler pearson korelasyon analizi ve hipotezleri test etmek için regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada hastane çalışanlarının yüksek düzeyde örgütsel çevikliğe, kalite oryantasyonuna ve vizyoner liderlik algısına sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda örgütsel çeviklik ile kalite oryantasyonu arasındaki ilişkide vizyoner liderliğin kısmı aracılık rolü üstlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's world, with globalization, there are major changes in both digitalization and technology. Developing digital processes and advanced technology that support quality service delivery also greatly affect healthcare institutions. In order to follow this rapid change in the implementation of all processes, organizations need to act agile and lead their employees and the sector. The aim of this research is to determine the mediating role of visionary leadership in the relationship between organizational agility and quality orientation according to the perceptions of healthcare professionals. The population of the research consists of 502 healthcare workers in a private hospital in Antalya. Within the scope of the study, organizational agility scale, visionary leadership scale, quality orientation scale and a survey to determine demographic information were used as data collection tools. The descriptive data obtained in the research were used in computer environment using SPSS 22.0, AMOS 24 was used for validity and reliability analysis of the variables, and SPSS Process Macro was used for regression and situational impact analysis in testing the hypotheses. Independent groups t test and Anova analysis were used to analyze the demographic characteristics of the employees participating in the research, Pearson correlation analysis was used to test the relationships between the dimensions that determine the scale levels of the employees, and regression analysis was used to test the hypotheses. In the study, it was determined that hospital employees had a high level of organizational agility, quality orientation and visionary leadership perception. As a result of the research, it was seen that visionary leadership played a partial mediating role in the relationship between organizational agility and quality orientation.