Bölgesel güvenlik kompleksi perspektifinden Avrupa Birliği'nin enerji güvenliğinde yenilenebilir enerjinin rolü
The role of renewable energy in the energy security of the European Union from the perspective of the regional security complex
- Tez No: 866923
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Enerji gündelik yaşantımızın olmazsa olmaz unsurudur. Artan Nüfus oranları ve sanayileşmenin artması ile ülkelerin enerji ihtiyacı zaman içinde giderek artmıştır. Enerji kaynaklarının dünya genelinde asimetrik bir şekilde dağılması nedeniyle bazı ülkeler enerji ithalatına bağımlı hale gelmişlerdir. Avrupa Birliği bu bağımlılığı yaşayan devletlerden oluşan bir topluluktur. Kıt kaynaklar sebebiyle yüksek oranda enerji ithal etmesinden dolayı enerji arz güvenliği sorunu yaşamaktadır. Bu sebeple Yenilenemeyen Enerji kaynaklarının yerine hem doğaya daha az zarar veren hem de daha ucuz olan Yenilenebilir Enerji kaynaklarının kullanılması elzemdir. Avrupa Birliği örneği incelendiğinde bölgenin enerji güvenliğinde yenilenebilir enerjinin kullanılmasının Kopenhag Okulunun ortaya koyduğu Bölgesel Güvenlik Kompleksi kavramı ile açıklanabileceği saptanmıştır. Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin aynı bölgede bulunmalarının yanı sıra geçmişten günümüze güvenlik algılamalarının neredeyse benzer olması ve enerjiye duydukları ihtiyacın artması Avrupa Birliği'ni bir Bölgesel Güvenlik Kompleksi haline getirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is an indispensable element of our daily lives. With the increasing population and industrialization, the energy needs of countries have soared over time. Because of the asymmetric distribution of energy resources around the world, some countries have become more dependent on energy imports. The European Union is a community of states experiencing such dependency. Due to limited resources and being heavily dependent on energy imports, the EU faces a challenge in terms of its energy security. For this very reason, it is imperative for the EU to utilize Renewable Energy resources thereby reducing its vulnerabilities caused by its dependence on the foreign energy resources. Studying the European Union through the lenses of energy security shows an association with the Copenhagen School's concept of the Regional Security Complex. Having a shared geography and similar history of security perceptions, the European countries gets more and more unified as their energy objectives are getting more important and intertwined. Thus, this transforms the EU into a regional security complex.