Kadınlarda genital benlik imajı ve cinsel işlev arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between genital self-image and sexual function among women
  1. Tez No: 867669
  2. Yazar: SÜREYYA SEZER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kadınlarda genital benlik imajı ve cinsel işlev arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan çalışmanın örneklemini Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde iki hastanenin polikliniklerine başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden ve alınma kriterlerine uyan 383 kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği (KGBİÖ) ve Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ) ile 5 Haziran- 1 Aralık 2023 tarihleri yüz yüze yöntemle toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Ölçek puan ortalamaları arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. İç geçerlilik için Cronbach alfa katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of study is to examine the relationship between female genital self-image and sexual function. Material and method: The sample of the descriptive and correlational study consisted of 383 women who agreed to participate, met the inclusion criteria and applied to the outpatient clinics of two hospitals in the Black Sea region of Turkey. The data of the study were collected face-to-face using the Personal Information Form, Female Genital Self-Image Scale (FFSIS) and Female Sexual Function Scale (FSFI) between 5 June and 1 December 2023. The analysis of the data was used descriptive statistical methods, t-test and One way ANOVA in independent groups. The relationship between the scale score averages was examined with Pearson correlation analysis. Cronbach's alpha coefficient was used for internal validity.