Gebeliğin geçici tirotoksikozununnötrofil/lenfosit oranı ile ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 867714
  2. Yazar: GÜLBAHAR ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR OLT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve amaç: Gebeliğin geçici tirotoksikozu (GGT), non-otoimmün olan gestasyonel dönemde görülen bir hipertiroidi türüdür. Gebeliğin ilk trimesterinde hCG düzeyindeki yükselişe bağlı olarak ortaya çıkar, hCG seviyesi gebeliğin ilerleyen aylarında düşer ve bu durum genellikle spontan olarak düzelir ve tedavi ihtiyacı olmaz. Trombosit/lenfosit oranı (PLO) ve nötrofil/lenfosit oranı (NLO) pro-inflamatuar belirteçler olup sistemik inflamasyonu gösterir ve inflamatuar hematolojik değerler olarak yaygınlaşan araştırma konuları haline gelmiştir. Burada gestasyonel geçici tirotoksikoz ile inflamasyon belirteci olarak kabul edilen NLO ve PLO arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedefledik. Gereç ve yöntem: Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2021 ve 2023 Ocak ayları arasında İç Hastalıkları polikiniğine başvuran gebeliğin geçici tirotoksikozu tanısı konulan 60 hasta ile sağlıklı kontrol grubundan oluşan 60 gebenin tetkik sonuçları hastane kayıt sistemi üzerinden retro-spektif olarak incelendi. Gebelerin yaş, hemoglobin, beyaz küre sayısı, nötrofil, lenfosit, bazofil, monosit, trombosit sayısı, NLO, PLO, TSH, sT3, sT4 tetkik düzeyleri incelendi. İstatistiksel veri analizi yapılırken istatistiksel açıdan p < 0,05 değeri anlamlı kabul edildi. Bulgular: GGT saptanan gebe hastaların NLO ortalaması 3,5589±1,37046, sağlıklı kontrol grubunun NLO ortalaması 3,4820±1,25496 idi. P değeri 0,967 olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. GGT saptanan gebelerin PLO ortalaması 133597,2167±55951,37958, sağlıklı kontrol grubunun trombosit/lenfosit (PLO) oranı ortalaması 119307,2500±40490,29361 idi. P değeri 0,193 olup her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Transient thyrotoxicosis of pregnancy (GGT) is a nonautoimmune type of hyperthyroidism seen during the gestational period. It occurs due to the increase in hCG level in the first trimester of pregnancy, the hCG level decreases in the later months of pregnancy and this situation usually resolves spontaneously and there is no need for treatment. Platelet/lymphocyte ratio (PLR) and neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) are pro-inflammatory markers that indicate systemic inflammation and have become widespread research topics as inflammatory hematological values. Here, we aimed to examine the relationship between gestational transient thyrotoxicosis and NLR and PLR, which are considered inflammation markers. Material and method: The examination results of 60 patients diagnosed with transient thyrotoxicosis of pregnancy and 60 pregnant women in the healthy control group, who applied to the Internal Medicine outpatient clinic of Adıyaman Training and Research Hospital between January 2021 and 2023, were examined retrospectively through the hospital registry system. Age, hemoglobin, white blood cell count, neutrophil, lymphocyte, basophil, monocyte, platelet count, NLR, PLR, TSH, fT3, fT4 test levels of the pregnant women were examined. When performing statistical data analysis, a p value of < 0.05 was considered statistically significant. Results: The mean NLR of pregnant patients with GGT was 3.5589±1.37046, and the mean NLR of the healthy control group was 3.4820±1.25496. The P value was 0.967 and there was no statistically significant difference between the groups. The average PLR ratio of pregnant women with GGT was 133597.2167±55951.37958, and the average platelet/lymphocyte (PLR) ratio of the healthy control group was 119307.2500±40490.29361. The P value was 0.193 and there was no statistically significant difference between the two groups.