Uzakyol Zabitan sınıfı gemiadamı yeterlik sınav sisteminin gemideki iş deneyimi ile uyumluluğuna ilişkin bir araştırma
A research on competency examination system for Oceangoing deck officers and marine engineers compatibility with on board work experience
- Tez No: 867782
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Uzakyol Zabitan Sınıfı Gemiadamlarının okuldan mezun olduktan sonra başlayacakları deniz çalışma hayatının dönüm noktalarından biri olan Gemiadamları Yeterlik sınavlarının gemideki çalışma hayatına uyumluluğunun incelenmesi amaçlanmaktadır. Yıllar içerisinde farklı şekillerde uygulanan yeterlik sınavlarının teknolojideki gelişmelere de bağlı olarak günümüzdeki uygulama biçimi olan çevrimiçi sınav formatına dönüşmesi, önceki versiyonlarda olduğu gibi burada da gemiadamları açısından çeşitli problemleri beraberinde getirmektedir. Çalışmada, bu problemlerin tespit edilerek sistemde yapılacak güncelleştirmeler yolu ile gemiadamları yeterlik sınavlarının deniz çalışma hayatına daha uyumlu bir şekilde efektif olarak uygulanabilmesi adına çözüm yollarının belirlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to research the Oceangoing deck officers and marine engineers' on board work experience compatibility with seafarers' competency examination which is a crucial point for on board work life after school. Numerous problems have been emerged for seafarers attending competency examinations that had been organised in different formats for years and converted into online examinations due to technological improvements. This research intends to fix the problems and find effective solutions in order to apply online competency examinations much compatible with on board work life.