Genetik analizlerde kullanılan istatistik yöntemler
Statistical methods used in genetic analysis
  1. Tez No: 868171
  2. Yazar: HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KAVUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Genetik, Biostatistics, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bilimin hemen her alanında araştırma sonuçlarının değerlendirilmesinde İstatistik yöntemlerin kullanılmasına ihtiyaç duyulur. Çünkü bilimsel araştırmaların çoğunda elde mevcut araştırma materyalinin, hipotetik bir populasyonu temsil etmesi, o populasyondan bizim araştırma materyalimiz gibi bir tesadüf örneği çekme ihtimali ne kadar büyükse o kadar mümkündür. Genetik araştırmalarda da, elde mevcut materyalin belirli bir genetik kurala uygunluğunun test edilmesi, farklı populasyonların genetik yapılarının karşılaştırılması gibi istatistik yöntemlere başvurulmasını gerektiren analizler söz konusudur. Bu tezin amacı, genetik çalışmalarda kullanılan istatistik yöntemleri bir araya getirerek sunmaktır. Bu amaca uygun olarak, genetik analizlerde kullanılan istatistik yöntemlerle ilgili kaynaklar taranmış ve belirli bir düzene sokularak sunulmuş, özellikle belirli DNA dizileri bakımından populasyon içinde ve populasyonlar arasında farklılıkları analiz etmek üzere geliştirilmiş olan testler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Statistical methods are needed to evaluate research results in almost every field of science. Because in most of the scientific research, the greater the probability of drawing a random sample from a hypothetical population, the possibility that our research material represent that population is greater. In genetic research also, there are analyzes that require the use of statistical methods, such as testing whether the existing research material fits a certain genetic rule and comparing the genetic structures of different populations. The aim of this thesis is to gather and present the statistical methods used in genetic studies. According with this purpose, literatures related to statistical methods used in genetic analyzes were reviewed and presented in a certain order, especially the tests developed to analyze differences within and between populations in terms of certain DNA sequences were emphasized.