Türk Ceza Kanununda düzenlenen çocuk pornografisi ile ilgili suçlar (TCK m. 226/3)
Child pornography crimes in Turkish Criminal Code
- Tez No: 868464
- Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN DEGİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezde, çocuk pornografisinin kavramsal olarak kapsamı ve ceza hukuku alanında bağımsız bir suç olarak düzenlenmesinin önemi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda birinci bölümde öncelikle konuyla ilişkili kavramlar incelenecektir. Daha sonra çocuk pornografisi kavramı ve yaygın görünüş biçimlerine değinilecektir. İkinci bölümde, çocuk pornografisi suçunun bazı ülkelerde düzenlenme şekilleri ve çocuk pornografisine ilişkin uluslararası hukuki düzenlemeler ele alınacaktır. Üçüncü bölümde ise, Türk Ceza Kanunu'nda müstehcenlik suçu içerisinde yer alan çocuk pornografisi suçu ile ilgili bazı suçlar detaylı bir şekilde incelenecek, çocuk pornografisinin bağımsız bir suç olarak düzenlenmesi gerekliliği üzerine eleştiriler ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an attempt has been made to elucidate the conceptual scope of child pornography and the significance of its regulation as an independent offense in the field of criminal law. In this context, the first chapter will initially explore relevant terms associated with the subject. Subsequently, the concept of child pornography and its prevalent manifestations will be discussed. In the second chapter, the regulatory approaches to child pornography offenses in some countries and international legal frameworks pertaining to child pornography will be examined. The third chapter will comprehensively scrutinize the provisions related to child pornography within the offense of obscenity in the Turkish Criminal Code, and critiques regarding the necessity of regulating child pornography as a distinct offense will be presented.