Sosyal medya platformlarının temizlik ve geri dönüşüm bilincinin artırılmasındaki rolünün incelenmesi: İnegöl belediyesi Instagram örneği
Examining the role of social media platforms in raising awareness of cleanliness and recycling: İnegol municipality Instagram example
- Tez No: 868490
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ZAFER ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dijitalleşen dünya, iletişim yöntemlerini değiştirdiği gibi belediyelerin iletişim stratejilerini de gözden geçirmelerine neden olmuştur. Sosyal medyanın hayatımızın bir parçası haline gelmesiyle birlikte, belediyelerin iletişim kanallarına bu platformu dahil etmeleri kaçınılmaz bir gereklilik haline gelmiştir. Temizlik ve geri dönüşüm konuları, uluslararası raporlarda ve çevre eylem programlarında önemli bir yer tutmaktadır. Uluslararası kararlar ve çevresel zorunluluklar, sorunun kaynağında ayrıştırılması için yerel yönetimlere önemli görevler yüklemektedir. Bu çalışmanın amacı, İnegöl Belediyesi'nin temizlik ve geri dönüşüm faaliyetlerini duyurma ve benimsetme sürecinde Instagram'ın rolünü belirlemektir. Çalışmada araştırma sorularına ulaşabilmek için amaçlı örneklem kullanılmıştır. Bu kapsamda @inegolbld, @alpertaban16 ve @tim Instagram hesapları Ocak 2021 ile Kasım 2023 tarihleri arasında incelenmiştir. Temizlik ve geri dönüşümle ilgili yapılan paylaşımlar içerik analizi ve halkla ilişkiler modelleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular Microsoft Office Excel programında kategorilere ayrılarak işlenmiştir. Daha sonra İnegöl Belediyesi'nden alınan verilerle bu bulgular karşılaştırılmış ve nüfus sayılarıyla oranlanarak değerlendirilmiştir. Araştırma küresel ölçekte büyük bir değişim yaratma potansiyeline sahip olan yerel ölçekli faaliyetlerin duyurulması ve etkililiğinde Instagram'ın etkisinin ölçülmesi ve alanda bu konu ile ilgili çalışma olmaması açısından önemlidir. Araştırmanın sonunda belediyelerin görev ve yetkileri arasında yer alan faaliyetlerin Instagram üzerinden paylaşılarak daha fazla duyurulduğu ve kişilerin bu hizmeti benimsemesinde daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The digitalizing world has not only changed communication methods, but also caused municipalities to review their communication strategies. As social media has become a part of our lives, it has become an inevitable necessity for municipalities to include this platform in their communication channels. Cleaning and recycling issues have an important place in international reports and environmental action programs. International decisions and environmental obligations impose important duties on local governments to isolate the problem at its source. The purpose of this study is to determine the role of Instagram in the process of announcing and adopting the cleaning and recycling activities of İnegöl Municipality. Purposeful sampling was used in the study to reach the research questions. In this context, @inegolbld, @alpertaban16 and @tim Instagram accounts were examined between January 2021 and November 2023. Posts about cleaning and recycling were evaluated with content analysis and public relations models. The findings were processed by dividing into categories in the Microsoft Office Excel program. Then, these findings were compared with the data received from İnegöl Municipality and evaluated in proportion to the population numbers. The research is important in terms of measuring the impact of Instagram on the announcement and effectiveness of local-scale activities that have the potential to create a big change on a global scale, and there are no studies on this subject in the field. At the end of the research, it was concluded that the activities that are among the duties and powers of municipalities are more publicized by sharing them on Instagram and are more effective in people's adoption of this service.