Türkiye'de bulunan Euseius wainstein (acari:phytoseiidae) türlerinin morfolojik ve moleküler yöntemler ile tanılanması
Identification of Euseius wainstein (Acari: Phytoseiidae) species found in Turkey by morphological and molecular methods
  1. Tez No: 868732
  2. Yazar: SEZER OSMAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de doğal popülasyonları bilinen Euseius cinsine ait E. amissibilis (=E. gallicus), E. finlandicus, E. scutalis ve E. stipulatus olmak üzere dört türün morfolojik yöntemler ile yapılan tanıları moleküler yöntemler ile desteklenmiş ve doğrulanmıştır. Euseius türlerine ait incelenen bireylerin, morfolojik karekterleri ve ölçümleri türlerin orijnal ve yeniden tanımlamaları ile uyum içersinde olduğu saptanmıştır. Çalışmada morfolojik yöntemler ile teşhisi yapılan bu dört Euseius türünün DNA izolasyonu ve bu DNA'ların ITS gen bölgesine ait bir primer ve Polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile çoğaltılması başarılı bir şekilde yapılmıştır. Elde edilen PZR ürünleri jel elektroforez ile görüntülenmiş ve phytoseiid akarlara ait olduğu bilinen 630 baz çifti (bç) molekül ağırlığındaki bantlar elde edilmiştir. Elde edilen gen dizileri ile yapılan BLAST analizi sonuçlarına göre E. amissibilis (2), E. finlandicus (2), E. scutalis (2) ve E. stipulatus (1) türlerine ait toplam 7 adet örneğin Gen Bankası'nda kayıtlı ilgili türlerle %99-100 benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Oluşturulan filogenetik ağaçta ise dört Euseius türü birbirinden ve dış grup olarak kullanılan Kampimodromus ragusai'den ayrı bir dallanma göstermiş ve bir türe ait farklı bireyler ve/veya popülasyonlardan elde edilen dizilerin aynı grup içerisinde yer almıştır. Çalışmada elde edilen morfolojik ve moleküler veriler bir arada değerlendirildiğinde, dorsal plaka şekli ve spermatheca yapısının Euseius türlerinin sınıflandırılmasında en temel morfolojik özellikler olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological identifications of four Euseius species, E. amissibilis (=E. gallicus), E. finlandicus, E. scutalis and E. stipulatus, whose natural populations are known in Turkey, were supported and confirmed by molecular methods. It was determined that the morphological characters and measurements of the examined individuals of the Euseius species agreed with their original and redescriptions. In the study, DNA isolation of these four Euseius species, identified by morphological methods, and amplification of these DNAs with a primer of the ITS gene region by Polymerase chain reaction (PCR) were successfully carried out. The obtained PCR products were visualized by gel electrophoresis, and bands with a weight of 630 base pairs (bp), known to belong to phytoseiid mites, were obtained. According to the results of BLAST analysis, a 99-100% similarity has been determined between a total of 7 samples belonging to the species E. amissibilis (2), E. finlandicus (2), E. scutalis (2) and E. stipulatus (1) which were compared with the sequences of the relevant species available in the GenBank. In the phylogenetic tree, it was observed that the four Euseius species showed separate branches from each other and from Kampimodromus ragusai, which was used as an outgroup, and that the sequences obtained from different individuals and/or populations of a species were included in the same group. When the morphological and molecular data obtained in the study were considered together, it was concluded that the shape of dorsal plate and the shape of spermatheca may be the most basic morphological features in the classification of Euseius species.