Analyzing the dynamic impacts of the expected Istanbul earthquake on the economy of Istanbul via system dynamics
Beklenen İstanbul depreminin İstanbul ekonomisi üzerindeki dinamik etkilerinin sistem dinamiği aracılığıyla incelenmesi
  1. Tez No: 868757
  2. Yazar: ÇAĞLA ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLÜL DAMLA GÖNÜL SEZER, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGUN FATİH DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Nüfusu dikkate alındığında İstanbul büyük bir iş gücü potansiyeline sahiptir ve hemen hemen tüm sektörlerin merkezi konumundadır. Türkiye'nin gayri safi yurt içi hasılasına yüzde olarak en büyük katkıyı sağlayan İstanbul, Türkiye ekonomisinde önemli bir role sahiptir. Öte yandan, İstanbul'un fay hatlarına yakın konumu bölgeyi deprem açısından riskli hale getirmektedir ve uzmanlara göre şiddetli bir deprem, kısa ve uzun vadeli etkileriyle telafisi mümkün olmayan ekonomik zararlara yol açabilir. Böyle bir depremin etkileri konusunda bazı tartışmalar olsa da literatürde konuyla ilgili bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır. Afet ekonomisine ilişkin literatür genel olarak değerlendirildiğinde sıklıkla karşılaşılan yöntemlerin doğası gereği statik olduğu görülmektedir. Her ne kadar bu yöntemler diğer yöntemlerle entegrasyonlar yapılarak dinamikleştirilmeye çalışılsa da dinamik modellerin kullanımı hala yaygın değildir. Bu tez, bu konudaki eksiklikleri gidermek amacıyla, depremin uzun ve kısa vadeli etkilerini bir sistem dinamiği yaklaşımı ile incelemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu problemin modellenmesinde Türkiye; İstanbul-Tekirdağ-Kocaeli bir bölge, geri kalan iller ise diğer bölge olmak üzere iki bölgeye ayrılmıştır. İstanbul'un iş ve işgücü akışları il sınırlarını aştığından komşu illeri Tekirdağ ve Kocaeli de bu bölgeye dahil edilmektedir. Ekonomiyi modellemek için bazı temel bileşenler tanımlanmış ve bu bileşenlerin aralarındaki ilişkiler sistem dinamiği yaklaşımıyla modellenmiştir. Depremin kesin özelliklerini tahmin etmek mümkün olmadığından büyüklüğü ve merkez üssüne ilişkin farklı senaryolar değerlendirilmektedir. Daha sonra depremin olumsuz etkilerini bir nebze olsun azaltmak için farklı politikalar önerilmektedir. Bu bağlamda bu tez, İstanbul'da beklenen depremin olası ekonomik sonuçlarına yönelik bir sistem dinamiği modeli oluşturmayı amaçlamakta ve istenmeyen olumsuz etkileri hafifletmeye çalışmaktadır. Bildiğimiz kadarıyla bu proje, Türkiye'deki karmaşık bir ekonomik sistemi incelemek için sistem dinamiği yaklaşımını kullanan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Considering its population, Istanbul has a huge workforce potential and is the center of almost all industries. With the largest contribution to Türkiye's gross domestic product in percentage, Istanbul has a crucial role in Türkiye's economy. On the other hand, Istanbul is located close to fault lines, which makes it risky for earthquakes, and according to the experts, a severe earthquake can have irreparable economic damages with short and long-term effects. There are some discussions about the effects of such an earthquake, however, there is not a scientific study in the literature about it. When the literature regarding disaster economics, in general, is evaluated, the methods frequently encountered are inherently static. Although, with some integration with other methods it was tried to be dynamized it is still not common to use dynamics models. To overcome the shortcomings of this subject, this thesis aims to evaluate the short and long-term effects of an earthquake with the system dynamics approach. In the modeling of the spoken problem, Türkiye is divided into two regions, with Istanbul-Tekirdağ-Kocaeli as one region and the remaining as the other region. Since the work and labor flows of Istanbul exceed the province area, its neighboring cities Tekirdağ and Kocaeli are also included in the first region. To model the economy, some key components are defined, and their relations are modeled with the system dynamics approach. Since it is not possible to predict the exact characteristics of the earthquake, different scenarios are evaluated regarding the magnitude and the epicenter of the earthquake. Then different policies are proposed to reduce the unfavorable effects of earthquakes to some extent. In this context, this thesis intends to create a system dynamics model for the potential economic outcomes of the expected earthquake in Istanbul and tries to alleviate the undesirable negative impacts. To the best of our knowledge, this project is the first study that uses system dynamics approach to examine a complex economic system in Türkiye.